Kuchyň patří takřka v každé domácnosti k nejdůležitějším a nejvíce využívaným místnostem. Proto je dobré si dát při jejím zařizování záležet na tom, aby splňovala veškeré nároky z hlediska ergonomie a kvality. Jedině tak si v ní budete moci plnohodnotně vychutnat vaření, případně stolování.

Tvarové provedení

Moderní kuchyně se vždy musí dokonale přizpůsobit rozměrům dané místnosti. Platí to tedy hlavně pro kuchyňskou linku, jež tvoří její dominantu. V malých bytech panelových domů je kupříkladu praktické zvolit spíše tradiční podélné linky, které jsou úzce spjaté s hlavní stěnou. Problém s nedostatkem místa se pak dá vyřešit vyšším nábytkem, určitě není na škodu zabudovat do interiéru malé kuchyně rovněž oblíbené vestavěné skříně, s nimiž maximálně využijete veškerý prostor u zdí.

V prostornějších kuchyních máte už samozřejmě daleko více možností. Jak ukazuje pro kuchyně fotogalerie, populární jsou kupříkladu linky ve tvaru písmene U, v jejichž středu se nachází pracovní „ostrůvek“. Získáte pak významný prostor pro práci, od přípravné, přes odkládací až po varnou zónu. Právě členění kuchyně na pracovní zóny je třeba důkladně promyslet. Z tohoto důvodu je vhodné volit nábytek na míru a spolupracovat s bytovými architekty a designéry, neboť jsou schopni umně zakomponovat veškerý nábytek tak, aby zbytečně nepřekážel a neztěžoval vám pohyb po místnosti.

Materiály

V kuchyních, jež jsou dnes realizované na zakázku, je vidět značný posun, pokud jde o materiálové provedení. Stále častěji se upřednostňují přírodní prvky, zejména kámen a dřevo. Impozantně působí třeba kuchyňské linky s mramorovými deskami, interiéru pak svědčí masivní nábytek na míru, který v kuchyni nemusí být v nijak velkém počtu, přesto vám poskytne dostatek prostoru pro ukládání potřeb a potravin.

V neposlední řadě je dobré se zamyslet rovněž nad barevným provedením. V současnosti dominují kuchyně v kombinaci dvou hlavních barev, zejména černé a bílé, případně bílé a červené. Tradiční volbou jsou rovněž kuchyně, které jsou v hnědých odstínech.

Mohlo by se vám líbit:

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky

V Praze 10 roste osobitý rezidenční projekt Malešický háj