Solární ohřev vody nabízí cenově úsporné a ekologické řešení. Obnovitelné zdroje energie představují budoucnost. I přesto, že solární panely pro ohřívání užitkové vody jsou jen jakousi drobností, mohou pomoci snížit zátěž životního prostředí a zmírnit účty za energie. Co všechno budete potřebovat, když se rozhodnete pro tento způsob ohřívání? To se dozvíte v tomto článku.

Varianty pro letní i celoroční provoz

V rámci ohřevu vody musíte počítat s tím, že během zimy značně klesá výkonnost klasického solárního ohřívání. Takže pro celoroční používání se hodí pořídit doplněk v podobě elektrického bojleru nebo fotovoltaické panely, které se mohou využít i jako zdroj elektrické energie pro jiné účely.

Zásobník a vhodně velké panely

V rámci seznamu nezbytně nutného vybavení pro solární ohřev vody budete potřebovat především dva důležité prvky. Prvním z nich je zásobník na vodu. Jde vlastně o takový bojler, kde se bude ohřátá teplá voda skladovat a udržovat v optimální teplotě pro snadné použití. Objem by měl být zhruba kolem 100 litrů, ale záleží na množství lidí, které vodu využívají. Podle počtu členů domácnosti se orientujte také při výběru solárních panelů. Zde se doporučuje, aby kolektory měly zhruba kolem 1 až 1,5 metrů čtverečních pro každou osobu. Samozřejmě vezměte v úvahu také konstrukční možnosti a limity vybraného místa pro instalaci panelů.

Propočítejte si úsporu a vytvořte si projekt

Následně si zbývá vytvořit konkrétní projekt včetně cenové kalkulace. Podle toho zjistíte, za jak dlouho se vám zhruba tato investice vrátí. Důležité je však vzít v úvahu, že ostrovní solární systémy nabízí dlouhou životnost. Pro jednodušší výpočet berte v úvahu, že na ohřev teplé vody každý rok spotřebujete elektřinu za zhruba 1 000 korun, kdy tento údaj platí pro průměrné domácnosti.

Mohlo by se vám líbit:

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky

V Praze 10 roste osobitý rezidenční projekt Malešický háj