Máte volný rodinný dům, který nevyužíváte? Uvažujete o jeho pronájmu nebo dokonce o prodeji? Bojíte se, že však naletíte podvodníkům? Chcete dům pronajmout co nejvýhodněji? Pak byste měli o pronájmu nemovitostí získat alespoň částečné povědomí. Tady je pravidlo číslo jedna. Obraťte se vždy, alespoň pro konzultaci, na odborníky v oblasti nemovitostí.

Výhody a nevýhody pronájmu domu

Pronajímat rodinný dům může být v dnešní době pro vás finančně velice zajímavé. Získáte pravidelný příjem z pronájmu a dům je stále ve vašem osobním vlastnictví a můžete s ním do budoucna libovolně disponovat, přesně podle svých potřeb. Pronájem je zvláště zajímavý nachází-li se rodinný dům v Praze, v nějaké jiné exkluzivní lokalitě nebo na turisticky atraktivních místech, v lázeňských oblastech nebo na místech, kde se konají výstavy, veletrhy či festivaly. Za těchto okolností nemusíte nemovitost pronajímat tradičním způsobem na dlouhodobý pronájem, ale vyzkoušet také možnosti krátkodobého pronájmu, jež bývá realizován za výhodnějších finančních podmínek. Obvykle se tento typ pronájmu řeší přes agentury Airbnb či Booking. Výhodou krátkodobého pronájmu jsou bezesporu vyšší výnosy, nízké procento neplatičů, částka je uhrazena obvykle předem na účet, a možnost využívat dům i pro vlastní potřebu. Krátkodobé pronájmy mají však i své nevýhody v podobě rizika, že nemovitost zůstane po část měsíce prázdná a také si žádá váš čas. S jednorázovými nájemci je nutné více komunikovat. Naopak varianta dlouhodobého pronájmu, zvláště narazíte-li na solventního a solidního nájemníka, může fungovat bezproblémově i po dlouhá léta, avšak s nižšími zisky.

Je lepší pronájem nebo prodej rodinného domu?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Vždy záleží na okolnostech a také na lokalitě, např. Praha 5 nebo Praha 10 je nyní velmi žádaná. Prodej domu je jednoznačně výhodný v případě, když se nechcete o nemovitost starat, víte, že v ní nikdy nebudete bydlet a potřebujete-li peníze investovat jiným způsobem. V opačném případě je výhodný pronájem. Pronajímat dům můžete na vlastní pěst nebo se obrátit na příslušnou realitní kancelář. Ta vám připraví potřebné dokumenty, smlouvy a dokonce vytvoří i inzerát včetně fotodokumentace pronajímané nemovitosti. Realitní makléř vám dokonce pomůže vytipovat toho nejlepšího klienta a absolvuje za vás schůzky s potenciálními klienty.

V Praze 5 najdete kvalitní rodinné domy postavené v rámci rezidenčního projektu Britská čtvrť.

Jak pronajmout dům?

Rozhodli jste se pronajmout rodinný dům sami? Pak se vám hodí několik dobrých rad. Nejdříve musíte zvolit optimální strategii, díky které eliminujete chyby, které by vás mohly stát nejenom váš drahocenný čas a životní energii, ale také i peníze. Před zveřejněním nabídky dům vždy pečlivě připravte. První dojem dělá své. Vykliďte přeplněné místnosti a na místě ponechte jen ten nábytek, který nájemcům opravdu chcete dát k dispozici. Odstraňte své osobní věci. Vytvořte dojem čistého a vzdušného prostoru. Nechte si také záležet na kvalitě fotografické dokumentace pro inzerát. Foťte pouze za denního světla, fotografie vypadají nesrovnatelně lépe. Věnujte také čas i textu inzerátu, měl by znít objektivně, věcně, solidně a pravdivě. Vynechte vtípky typu, “zakopaná tchýně na zahradě není hmotné břemeno”. Pojmenujte také pečlivě přednosti domu a obecně známé výhody dané lokality, “dům je obklopen zelení na Praze 10”. Zkuste se zkrátka na inzerát podívat očima nájemce.

Po zveřejnění inzerátu se připravte, že budete muset věnovat dostatek času komunikaci s potenciálními nájemci a mít invenci i na představení domu. Vážným zájemcům o pronájem předložte dohodu o rezervaci, ve které je i dána výše a doba nájmu. Mějte také připravený návrh znění nájemní smlouvy. Pro bezproblémové dokončení celého procesu vytvořte předávací protokol a nezapomeňte ani na formuláře na přepis energií. Tyto dokumenty vám doporučuji vytvořit s odborníky nějaké dobré realitní kanceláře. Uvidíte, investované finanční prostředky se za pocit jistoty vyplatí.

Rodinné domy Štěrboholy na Praze 10 nabízejí bydlení obklopené zelení.

Co říci na závěr? Buďte obezřetní a vězte, že ne vždy nejlukrativnější nabídka je vždy ta nejlepší. A také vám přeji, štěstí na slušného nájemce, který bude po dlouhá léta spokojeným nájemníkem.

Mohlo by se vám líbit:

Bydlení na Praze 7 uspokojí i náročné klienty

Rezidence Dobřichovice: Moderní bydlení v rustikálním hospodářském dvoře

Horní Žižkov ožívá díky úspěšnému projektu Byty na Vackově

Jak se změnily hypotéky v roce 2018?

Kvalitní bydlení pro dokonalý život

Sháníte halu? Nechte si ji postavit. Na klíč!