Zjistěte, jak pečovat o laminátovou podlahu, aby vypadala i po letech od instalace stále jako nová. S těmito tipy vám to půjde snadno a rychle.

2 věci, bez kterých se neobejdete

Laminátová podlaha sice může vypadat stejně dobře jako dřevěná, ale rozhodně byste ji neměli čistit stejným způsobem. Pro správné čištění laminátové podlahy proto potřebujete také správný čistící prostředek a úklidové náčiní.

Mop s mikrovlákny

Nejlépe uděláte, pokud na čištění laminátové podlahy použijete úklidový mop s mikrovlákny.

Na rozdíl od houbového anebo třásňového mopu si totiž vystačí s naprostým minimem vody, která ve větším množství pro laminát představuje doslova katastrofu.

A navíc po sobě nezanechává šmouhy a snáze se s ním dostanete i na hůře dostupná místa.

Vhodný čisticí prostředek

Mnozí tvrdí, že se jim na laminátové podlahy osvědčila voda s octem. V takovém případě se však budete muset vypořádat následným silným octovým odérem, který prostoupí celou místností. A protože se jednotlivé druhy a jakosti laminátových podlah liší, může být výsledek nevalný.

Začínáme s mytím laminátové podlahy

Ze všeho nejdříve si přečtěte doporučení, která ohledně mytí vaší laminátové podlahy dává výrobce, abyste se vyhnuli případným chybám, není laminát jako laminát.

Samotný postup je prostý.

  • Pro nejlepší možný výsledek nejdříve mopem přejeďte podlahu na sucho, abyste odstranili největší chuchvalce a usazeniny, ale není to nezbytné.
  • Poté z návleku odstraňte největší zachycené nečistoty a opláchněte jej teplou vodou. Ideálně nechte proschnout – před dalším použitím by neměl by být příliš mokrý, pouze vlhký.
  • Na vlhký návlek aplikujte čistící přípravek. Vytřete podlahu.
  • Jakmile je návlek špinavý, opět decentně opláchněte a pokračujte dále. Na jedno opláchnutí byste měli bez problému zvládnout vytřít až dvě místnosti.
  • Po vytírání pak návlek důkladně opláchněte a nechte vyschnout. A jednou za čas jej vyperte.

Hotovo.

Jak na ochranu podlahy

A na závěr by neměl chybět ani stručný přehled vybraných doporučení, co dělat a nedělat, když máte laminátovou podlahu.

Co rozhodně ne dělat:

To, že laminátová podlaha špatně snáší vodu a může jejím vlivem praskat a vyboulet se, už víte, také byste na ni ale rozhodně neměli chodit v podpatcích. To je srovnatelná katastrofa.

Laminát nikdy nevoskujte, vosk na něm vytváří tvrdý film, který jen tak dolů nedostanete, zároveň tím můžete poškodit původní ochrannou vrstvu podlahy.

Nepoužívejte bělidlo. Nasákne a způsobí více škody než užitku.

Nepoužívejte vysavač pokud není nastaven na vysávání podlah. Ani pokud disponuje rotačním kartáčem.

Co naopak raději ano:

Jestliže máte v místnosti s laminátovou podlahou nábytek, obzvláště pak v případě, že s ním často manipulujete a přesouváte jej, použijte podložky pod nábytek. Zabráníte tak poškrábání podlahy.

Pro opravdu hloubkové čištění použijte jednou za čas parní mop, ale mějte na paměti, že příliš časté mytí parním mopem má stejné negativní důsledky jako velké množství vody.

Přečtěte si také:

Mohlo by se vám líbit:

Kvality pohovek Natuzzi Editions a Natuzzi Italia

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky