Chov činčil je stále populárnější, v českých domácnostech se tak s tímto chundelatým hlodavcem setkáte téměř stejně často jako s morčetem

Stejně jako osmák degu pochází i činčily z Jižní Ameriky. Jsou roztomilé, hravé a hodně aktivní.

Klec pro činčilu a její vybavení

Právě kvůli potřebě dostatku pohybu by měla být klec pro činčily prostorná a především vysoká. Minimálně 100s80x80 cm (do klecí vyšších než metr přidejte z bezpečnostních důvodů mezipatro), protože ze všeho nejraději šplhají a skáčou po větvích umístěných uvnitř klece – ideální je kombinace obojího. Větve, hrubší na šplhání, tenčí na okusování, nezapomeňte jednou za 14 dní až měsíc nahradit novými.

Akvárium není pro chov  vhodné kvůli přítomnosti větví a omezení možnosti šplhání, ale také proto, že zadržuje vlhkost, na níž je organismus činčil velmi citlivý. Obecně platí doporučení, abyste zamezili přímému kontaktu činčily s vodou – je zde velké riziko, že v případě promáčení se podchladí, což může vést k následné smrti. Rovněž se namočením vystavují riziku vzniku plísní. Místo misky s vodou tak vybavte klec pro činčilu napáječkou s kuličkou, která zabrání odkapávání vody.

 

Součástí každé ubikace by měl být kromě napáječky také držák na seno a miska na jídlo, dostatečně těžká na to, aby ji činčila nepřevrhla. Totéž platí o vaničce na koupací písek pro činčily, v němž si činčila čistí srst. Vaničku nenechávejte uvnitř nastálo, ale umístěte ji do klece jednou za pár dní. Postačí 2x týdně. Písek pravidelně měňte za čistý. Nezapomeňte ani na hračky pro činčily jako různé tunely a houpačky. Jako podestýlku použijte hobliny nebo dřevěné pelety.

Zajistěte potřebný klid

A protože jsou činčily noční tvorové, ocení přes den soukromí, dopřejte jim tedy i prostorný dřevěný úkryt. Ze stejného důvodu umístěte klec do nejméně rušné místnosti, co nejdál od okna, tak, aby nedošlo k přímému vystavení zvířete průvanu, jenž snáší stejně špatně jako již zmíněnou vlhkost.

Krmení

Je-li to možné, provádějte krmení činčily ve večerních hodinách, vždy v přibližně shodný čas. Krmivo pro činčily by měly tvořit přímo jim určené granule neboli pelety (1-1/2 polévkové lžíce denně) a suché seno. Pro zpestření jídelníčku můžete vašemu mazlíčkovi jednou za týden dopřát kousek sušeného chleba (cca. 2 cm) nebo pár ovesných vloček. Jednou do měsíce kousek jablka. Častá konzumace podobných pamlsků může mít špatný vliv na funkci střev a vést k vážním zdravotním komplikacím a dokonce smrti.

Je zřejmé, že nejde o ideálního prvního mazlíčka pro děti, jakým je například pískomil mongolský, dospělý začínající chovatel se však dodržováním základních pravidel chovu může těšit až na patnácti let společného soužití s činčilou.

 

Mohlo by se vám líbit:

Dopřejte si krb či krbová kamna do bytu i domu

Domovní ČOV od projektu po úřady

Vyrazte na slevy do Baumax. V eshopu mají výprodeje až 70 %

Podle čeho vybírat obklady a dlažby do exteriéru?

Bezpečnostní dveře s cylindrickou vložkou ochrání vás i váš majetek

Infrazářiče či topné panely vám dokáží ušetřit za vytápění