Prozradíme vám sedmero začátečnických chyb, kterých se rozhodně nechcete dopustit, abyste se jim mohli vyhnout.

Co dělají začátečníci špatně (a vy nemusíte)

 

1) Nemají předschválenou hypotéku

Možná patříte k těm, kdo předschválenou hypotéku považují při nákupu nemovitosti za samozřejmost. Pak vám gratulujeme, přesto si většina nejdříve vybere vysněný dům a až poté řeší dostupnost potřebných financí.

Takvýto postup ale často vede ke zklamání při zjištění, že na vysněný dům nezískají potřebné prostředky. Případně ano, ale za méně výhodných podmínek. Navíc se takto vystavují do stresové situace.

Proto si raději předběžně zjistěte, na jaké finance můžete v rámci hypotéky reálně dosáhnout. A na základě toho pak hledejte nejlepší kandidáty na post vašeho nového domova.

2) Zatajují finanční závazky…

Z pohledu mnohých je to logické, ale spíše ke škodě než k užitku. Obzvláště dnes, kdy lze většinu těchto informací jednoduše zjistit. Nakonec toto rozhodnutí vede vždy k situaci, kdy potřebné finance na nemovitost takovýto zájemce o hypotéku nezíská.

3) Rozhodují se na základě emocí

Impulzivní nákup domu na základě momentálních pocitů také není zrovna ideální přístup. Obzvláště když si uvědomíte, že jde o největší či jednu z největších investic v životě většiny z nás. Často ovlivňující velkou část následujícího života.

Kromě pocitových dojmů z nemovitosti proto uvažujte také prakticky:

  • Splňují dispozice domu vše, co potřebujete nebo byste mohli v budoucnu potřebovat?
  • Má dobré spojení?
  • Je v dosahu škola, školka, nemocnice, obchody nebo třeba fitness centrum anebo sportoviště…? Tedy věci, které považujete za důležité.

Není totiž nic horšího, než zjištění, že máte krásný nový domov, ale v okolí není co dělat a za zábavou, školou či prací je nutné dojíždět desítky kilometrů. Totéž platí o zjištění, že po pěti letech vám dům prostorově nebo dispozičně nevyhovuje.
Hodně v tomto směru tedy pomůže opakovaná prohlídka domu. Prostá procházka po okolí…

4) Podceňují důležitost inspekce domu

Stejně jako zodpovědný zájemce o automobil nechá nejdříve překontrolovat technický stav profesionálem. Měl by zodpovědný zájemce provést před koupí inspekci nemovitosti.

Vynaložené finance navíc – cca od 5 do 20 000 v závislosti na rozsahu inspekce a velikosti nemovitosti – vám pomohou odhalit, jestli náhodou nekupujete zajíce v pytli.

Vzhledem k tomu, kolik starostí a financí vám může inspekce rodinného domu ušetřit, se i přes rozhodně nezanedbatelný výdaj navíc vyplatí.

 

5) Hledají dokonalý dům

Ujasnit si, co od domu a jeho okolí očekáváte je perfektní krok. Problém nastává ve chvíli, kdy zájemce hledá dům, který splní naprosto vše, co má takzvaně uvedeno na seznamu. Šance, že takový dům najde je však minimální.
Případně je přeci jen nakonec najde, ale za násobně vyšší cenu, než jakou si může dovolit.

Nastává tak zklamání.

Proto si v seznamu požadavků raději nejdříve vypište všechny požadavky, které vám vytanou na mysli, zamyslete se nad jejich důležitostí a méně důležité položky vyškrtejte. Divili byste se, ale nezřídka se seznam výrazně zkrátí a hledání toho pravého domu je rázem snazší než dříve.

Případně postupujte tvorbou seznamu se vším všudy a porovnejte jej s již vyhlédnutou nemovitostí.

Obecně se dá říci, že pokud splňuje alespoň 70-75 % požadavků, které jste si vypsali, je velká šance, že jste našli to nejlepší, co se dá. Pokud toto platí například rovnou pro několik domů, mezi nimiž vybíráte, pak stačí vybrat ten, který splňuje nejvíce požadavků ze seznamu, případně vám jakkoliv jinak vyhovuje.

6) Chybí jim rozpočet na neočekávané výdaje

Tato chyba často souvisí s absencí již zmíněné inspekce nemovitosti před její koupí. Počítat pouze s tím, že postačí mít peníze na samotné pořízení domu není moudré. Vždy se totiž objeví něco, co je třeba opravit, vyměnit anebo předělat. A vždy to stojí peníze.

Ideální proto je mít vyhrazen také rozpočet na podobné výdaje:

Pro vlastní klid raději předem počítejte minimálně s 1 či 2 % hodnoty nemovitosti, které si k tomu vyhradíte. Ne vždy je spotřebujete ihned, ale alespoň vám zůstane další rezerva do dalších let.

7) Počítají s tím, že se jim investice zhodnotí

Obecně se má za to, že nemovitosti stabilně získávají na hodnotě. Majitelé, kteří je zakoupili či postavili před aktuálním realitním boomem by jistě souhlasili (a určitě slaví).

Pořizovat však kupujete nemovitost, obzvláště předraženou, s myšlenkou, že ji za pár let či desetiletí stejně nejspíše prodáte a ještě s tučným zhodnocením, však nemusí být vždy správná úvaha. Ceny nemovitostí sice většinou dlouhodobě rostou, stejně tak ale náhle padají. A to drasticky.

Proto raději pořizujte svůj první dům podle toho, jestli se vám v něm bude dobře žít a splní to, co od něj očekáváte, než že na něm výhledově zbohatnete.

Mohlo by se vám líbit:

Horní Žižkov ožívá díky úspěšnému projektu Byty na Vackově

Co obnáší pronájem domu?

Jak se změnily hypotéky v roce 2018?

Kvalitní bydlení pro dokonalý život

Sháníte halu? Nechte si ji postavit. Na klíč!

Pronajímáte nemovitost? Tyto věci byste si měli ohlídat