Odhalte sedmero designových hříchů při zařizování obývacího pokoje. A jak se jim vyhnout.

Sedačka úplně u zdi

Pokud není váš obývací pokoj malý a nepotřebujete šetřit každý centimetr prostoru, ale naopak jej nabízí dostatek, pravidlem číslo jedna je: neumisťovat sedačku až ke zdi, ale naopak od ní, vizuální dojem z velikosti prostoru se tak ještě znásobí. Umístěním veškerého nábytku až ke zdi totiž sice získáte více místa, ale za cenu, že bude váš obývací pokoj působit spíše jako tělocvična.

Příliš velký nábytek

Pro obývací pokoj s dostatečně velkou plochou, nemusí velká sedací souprava a další nábytek představovat problém, naopak může jeden větší kus tvořit dominantu celého prostoru, doplněnou několika menšími a méně výraznými kusy. Pro menší a střední obýváky je však tato varianta spíše ku škodě, vhodnější je například dvoumístné sofa spolu s dalšími jednomístnými menšími křesly, případně pár taburety.

Nevhodná velikost koberce

Správně umístěný a správné velký koberec se může okamžitě stát vizuální dominantou celého vašeho obývacího pokoje. Pokud není obývací pokoj zrovna mrňous, raději zvolte větší koberec, typicky použitý v sedací části pokoje. Cokoliv pod 2,5×3 m je v takovém případě většinou zcela nedostačující.

Nevhodně umístěná televize

Televize by měla být ideálně umístěná na prázdné zdi, čímž jí dodáte na impozantnosti a eleganci. Rozhodně ne naproti okna ani příliš blízko něj, podstatně by tím utrpěl váš divácký komfort, ze stejného důvodu je důležitá správná vzdálenost od sedačky, která by měla odpovídat alespoň trojnásobku délky úhlopříčky televize.

Nedostatek zdrojů světla

Pro většinu obývacích pokojů je i dnes stále typické použití jen jednoho světelného zdroje, typicky stropního světla, které řádně osvětluje jen omezenou část místnosti, výsledek nepůsobí zrovna nejlépe – jak vizuálně tak ani na nás samotné. Vhodné je například kombinovat hlavní stropní světlo s několika stropními bodovkami tak, aby rovnoměrně osvětlily celou plochu. Zdaleka nejlepší je kombinace stropního světla s nástěnným a samostatně stojícími lampami, čímž navíc dostanete osvětlení ještě více pod kontrolu a lépe jej tak uzpůsobíte momentálním potřebám.

Květiny v malých květináčích

Dalším způsob, jak opticky zvětšit prostor nebo dojem z něj ještě umocnit, představují květiny. Raději než parapety oseté několika květinami v malých květináčích zvolte jednu či dvě větší květiny stojící například u sedačky…

Přílišná dokonalost a málo barev

Míchání několika stylů dohromady nefunguje. Příliš precizně sladění interiér, převládající jeden či dva odstíny jsou v pořádku, ostatně na tom spočívá úspěch například skandinávského stylu bydlení, rozhodně by však neměly chybět kontrastní barvy, které odstraní pocit “vypadá to tady jako v ukázkovém obýváku v prodejně”, a dodají pokoji na živosti. Pomůže vám s tím vyhrát si s barvami, vzory a typy doplňků, jako stvořené jsou k tomuto například potahy na polštáře.

Inspirace (4)

» celá fotogalerie obývacích pokojů (29)

Přečtěte si také:

Mohlo by se vám líbit:

Kvality pohovek Natuzzi Editions a Natuzzi Italia

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky