Už dávno není pochyb, že díky zateplení fasády domu můžete výrazně ušetřit na nákladech za vytápění nebo zvýšit tepelný komfort budovy, a to nejen v zimních měsících, ale také v létě. Navíc budova dostane nový kabát, který se správnou údržbou a s drobnými opravami vydrží více jak 50 let. Pokud přemýšlíte o zateplení vašeho domu, přečtěte si tento článek, kde se dozvíte několik rad, jak správně přistupovat k zateplení domu.

 

Základem všeho je energetický posudek

Ještě před tím, než začnete zateplovat, je dobré nechat si energetickým specialistou vypracovat posudek a s ním i spojenou projektovou dokumentaci k domu. V té vám projektant doporučí optimální tloušťku zateplovacího systému i vhodný typ izolantu, pro dosažení té největší úspory energií.

 

Dalším bodem je správná volba izolačního materiálu

Pokud jde o výstavbu domu nebo o jeho úpravy, šetřit na použitém stavebním materiálu se rozhodně nevyplácí. A v případě izolačních materiálů platí toto tvrzení dvojnásob. Na zateplovacím systému tedy nešetřete. A aby vše fungovalo, tak jak má, měly by být izolační materiály od stejného výrobce. Při výběru vždy volte především kvalitní a certifikované systémy.

Pakliže jste našli vhodný izolační systém, zaměřte se nyní na jeho tloušťku. Dostatečná tloušťka k zateplení fasády je zhruba 15 cm. Pro maximální efekt doporučují odborníci dokonce 20 cm izolace. Větší tloušťka nijak výrazně neovlivní výslednou cenu zateplení, ale naopak prodlouží životnost celé stavby, která bude lépe chráněná a váš vklad vám vrátí na ušetřených nákladech za energie.

 

Zateplujte s odborníky, nikdy ne svépomocí

Rozhodně nechceme podceňovat vaše schopnosti a zručnost, ale nedoporučujeme brát věci do vlastních rukou a zateplovat váš dům svépomocí. Nevědomky se můžete dopustit řady chyb, které mohou mít výrazný vliv na funkčnost zateplení.

Může se stát, že za pár let budete muset zateplení předělat. Pokud jde o výběr vhodné firmy, hledejte na internetu reference a hodnocení dalších zákazníků, ptejte se svých známých a kamarádů, jak byli se svou vybranou firmou spokojeni.

 

Stavební dozor = skvělý a velmi užitečný pomocník

Všichni víme, že každý chybuje a stejně tak i stavební firmy. Může jít o chyby nevědomé i vědomé. A jak těmto chybám zabránit? Řešením je spolupráce se stavebním dozorem. Stavební dozor ohlídá všechna potenciální rizika a poskytuje záruku za dobře odvedenou práci.

 

Zateplení fasády a dotace

Žádat o dotaci můžete před stavbou, v jejím průběhu, ale i po jejím dokončení. Výše státní podpory v programu Zelená úsporám se odvíjí od výše úspor, které zateplením domu dosáhnete. Čím lépe bude dům zateplen, tím vyšší finanční podporu lze získat. Potřeba je jen doložit všechny faktury jak od materiálů, tak od stavební firmy.

Za poskytnuté informace děkujeme společnosti MIRAS – kovovýroba, stavitelství a sanace s.r.o.

Mohlo by se vám líbit:

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky

V Praze 10 roste osobitý rezidenční projekt Malešický háj

Obdélníkové bazény jsou moderní a velice žádané

Lokální rekuperace a kde ji použít?

Vyvracíme 4 mýty o zelených střechách

Španělská dlažba – vskutku netradiční dlažba do interiéru i exteriéru