Potýkáte se v domě s vlhkostí? Nejefektivnější často bývá to nejradikálnější řešení v podobě podřezání zdiva. Poradíme vám, kdy je k tomuto kroku vhodné přistoupit.
S vlhkostí zdiva se potýká řada většinou starších nemovitosti. Na vině často bývá chybějící hydroizolace, která prolínání vlhkosti do domu zabraňuje. Příčin ale může být mnohem víc.

Vlhkost škodí zdraví!

Vlhkost v domě není nic příjemného. Nesvědčí zdivu jako takovému, ani našemu zdraví. Provlhlé místnosti se špatně vytápí a zapáchá to v nich. Ve vlhkém prostředí se daří plísním, jež z dloudodobého hlediska poškozují respirační ústrojí. Obzvláště pro alergiky jsou takové prostory prakticky neobyvatelné. Nehledě na to, že navlhlé mapy, které se na zdech vytvářejí, neladí ani lidskému oku.

Průběžné vysušování problém nevyřeší

Definitivně se vlhkých zdí zbavit nebývá vždy snadné. Ale ne neřešitelné. V každém případě se snažte odstranit příčinu, ne jen následek vlhkosti jako takové. Průběžné vysušování objektu odvlhčovači například řeší jen následek. Pokud byste rádi s problémem zatočili na trvalo, neobejdete se bez radikálního řešení ideálně v podobě profesionální sanace zdiva.

Sanace zdiva

Vycházet je v první řadě zapotřebí z příčiny, jež za vlhkostí ve vaší nemovitosti stojí. K tomu, abyste dosáhli těch nejlepších možných výsledků, doporučujeme nechat stav objektu posoudit profesionálem, který navrhne vhodné řešení. Důvodů, které vlhkost ve vašem domě mohou způsobovat, je totiž několik, a každý vyžaduje jiný přístup. Buďme ale konkrétní.

Specifikujte svůj problém

Zaplavila váš dům povodeň? Stojí na nestabilním podloží? Je vaším hlavním problémem spodní voda, vzlínající vlhkost, nebo chybějící hydroizolace? To vše může vaše problémy s vlhkostí způsobovat. Každá stavba je ve své podstatě jako lidský organismus. Účinnou léčbu je možné nasadit až po přesném stanovení diagnózy.

Specifikujte svůj problém

V případě zaplavení domu povodní mnohdy postačí vodu odčerpat a objekt pečlivě vysušit. Vlhkost, za níž stojí spodní vody, mnohdy účinně vyřeší vybudování drenáží podél základů nemovitosti. Pokud problémy způsobuje vzlínající vlhkost kapilární, můžete vyzkoušet tlakovou chemickou injektáž, v rámci které se kapilární póry ve zdech vyplní speciální hmotou a tím zamezí pohybu vody ve zdech.

Efektivní podřezání zdiva

Dalším problémem, který často stojí za vlhkostí v domech, je nedostatečná izolace zdiva. Jednou z vůbec nejefektivnějších, byť nejradikálnějších metod v tomto případě je podřezání zdiva, v rámci které se do proříznuté spáry ve zdivu vloží speciální fólie, která v podstatě chybějící či poškozenou hydroizolaci nahradí.

Na sanaci zdiva nešetřete!

Izolace vlhkého zdiva často nebývá levnou záležitostí. I přesto na ní ale nešetřete. Vlhkosti vaší nemovitost totiž zbaví jen to nejlepší možné řešení v kombinací s kvalitně a profesionálně odvedenou prací. Ve hře je totiž, a tím se vracíme na úvod tohoto článku, nejenom váš dům jako takový, ale především vaše zdraví. Toho byste si měli cenit nade vše.

Mohlo by se vám líbit:

Podlahové topení je komfortní, ale má i nevýhody

3 tipy, jak si poradit s výběrem cihel pro stavbu

Zateplení domu se vyplatí po finanční i praktické stránce

Opravdu nenáročný bazén? Jeden bychom pro vás měli!

Plovoucí podlahy se hodí do každého interiéru

Moderní nábytek do obývacího pokoje