Vyplatí se vám zateplit si dům? Kolik poté ušetříte za topení? A co vše lze vlastně zateplit? Na tyto otázky ohledně zateplení domu si pojďme odpovědět.

Hlavní motivací k zateplení domů je jednoznačně snížení úniků tepla, a tedy i minimalizace nákladů na vytápění. Protože ceny energií stále rostou, nabývá jednorázová investice v podobě zateplení střechy, fasády, stropu apod. na důležitosti. Dobře naplánovaným a provedeným zateplením běžného rodinného domu můžete ušetřit 30-50 % vašich výdajů na vytápění. U pasivních a nízkoenergetických domů toto číslo ještě o několik procentních bodů stoupne.

Svěřte zateplení do rukou odborníků a dočkáte se finančních úspor

Důležité je vědět, co a jak zateplit. Proto doporučujeme svěřit nejen provedení, ale už i projekt a plánování do rukou odborníků, kteří spočítají vaše aktuální tepelné ztráty a navrhnou způsob a materiál zateplení pro váš dům.

Tepelné ztráty běžného rodinného domu se dělí zhruba takto, přičemž záleží na stáří domu i použitých materiálech. Čísla dokazují, že na zateplení je nutné nahlížet komplexně.

· podlaha 10 %

· obvodové stěny 25 %

· strop a střecha 15 %

· okna a dveře 25 %

· nevhodné vytápění 10 %

· větrání 15%

Investice se vám vrátí již za několik let

Uveďme si modelový příklad na zateplení fasády. To je pouze jednou, byť jednou z nejdůležitějších částí zateplení, i tak samo o sobě omezí tepelné ztráty domu zhruba o 30 %. Pokud ročně za vytápění platíte například 30 000 Kč, každý rok si odečtete 9 000 Kč. Uvažujme cenu zateplení fasády zhruba 60 000 Kč. Investice se vám tak vrátí mezi šestým a sedmým rokem, poté už jen budete počítat ušetřené koruny.

Nejen finanční úspory, zateplení přináší i další výhody

Zateplení domu rovněž prodlouží životnost celé stavby. Nedochází s ním totiž k trhlinám na fasádě, které bývají způsobené prudkým mrazem nebo vysokou mírou hluku v okolí. Zamezuje také tvorbě plísní a působí jako funkční ochrana před povětrnostními vlivy.

Zateplení také výrazně oteplí stěny, již nebudete mít nepříjemný chladivý pocit pokaždé, když se venkovní stěny dotknete. Naopak v létě izolace chrání stěny před přehřátím od slunečního záření. Teplo pak ze stěn nesálá.

Teplo se ve stěnách obecně lépe drží, více se tak využívají přirozené tepelné zisky. Ty vznikají při pohybu osob v domě, při vaření, žehlení nebo od zdrojů světla či elektroniky.

Se zateplením rovněž nedochází ke kondenzaci vodní páry v konstrukci zdiva, způsobené velikým rozdílem teplot v interiéru a exteriéru. Výsledkem kondenzace pak mohou být plísně a vlhké skvrny na stěnách.

V neposlední řadě má zateplení domu i estetický přínos. Izolace slouží jako soudržný podklad pro pastovitou omítku, kterou si můžete vybrat v různých odstínech a strukturách.

Mohlo by se vám líbit:

Podlahové topení je komfortní, ale má i nevýhody

3 tipy, jak si poradit s výběrem cihel pro stavbu

Opravdu nenáročný bazén? Jeden bychom pro vás měli!

Plovoucí podlahy se hodí do každého interiéru

Moderní nábytek do obývacího pokoje

Trojsklo a jeho izolační vlastnosti