Skandinávský nebo severský styl okouzlil celé Česko. Můžeme ho vidět nejen v designu interiérů, nábytku, doplňků, ale také se oblíbené stávají severské detektivky, filmy i kuchyně. Čisté a jednoduché linie nás zkrátka dostali. Jak si zařídit ložnici, která bude působit vzdušným a minimalistickým dojmem? To se dočtete v našem článku.

 

Víte, co je lagom?

Lagom je švédské slovo, které by se dalo volně přeložit jako “tak akorát”. Toto slovo vyjadřuje rovnováhu, a to nejen v interiéru, ale i obecně. Zkrátka lagom je pravý opak toho “všeho moc škodí”. Interiér, který se drží “lagom” je zbavený nepořádku, chaosu a zmatku. Proto jsou základními prvky skandinávské domácnosti klid, harmonie a jednoduché linie.

 

Ještě jedno slovo “Hygge”

Hygge, čtěte hjůga, je dánské slovo a dalo by se volně přeložit jako útulný, pohodový a příjemný. Tímto slovem se označuje životní styl, který prosazuje život přítomností, ani ne minulostí a ani budoucností. Hygge nabízí návod na to, jak si vychutnat každý okamžik a být šťastný.

 

Skandinávie v 5 bodech

  1. vzdušnost, lehkost, světlost,
  2. světlé barvy – odstíny bílé, krémové, smetanové, pastelové barvy, modré odstíny, odstíny šedé,
  3. přírodní materiály,
  4. textilní doplňky – polštáře, deky, přehozy, plédy,
  5. kombinace tradičního s moderním.

 

S “lagom” začněte od podlahy

Když je skandinávský styl spojený s přírodními materiály, pak patří na podlahu jednoznačně dřevo nebo alespoň jeho imitace. Dnes už plovoucí podlahy, vinylové podlahy i laminátové jsou téměř k nerozeznání od přírodních dřevěných. Ideálním dřevem je bělený dub, javor a jasan. Zkrátka všechno ve světlých tónech.

5718-2109069070 - eamadeo.cz

 

Kromě podlahy patří na zem také koberečky nebo kožešinky, zvláště pak zimních měsících, kdy po probuzení nechcete stoupat na studenou podlahu. Kusové koberce tak umístěte tam, kde postáváte nebo máte nohy nejčastěji – u postele, gauče, toaletního stolku.

 

Dřevěný nebo bílý nábytek

Nábytku ve skandinávském stylu najdete spíše méně než více. Většinou se jedná o nábytek, který je praktický a nezbytný. V ložnici je tak postel, noční stolky, toaletní stolek a šatní skříň. Co se týče barevnosti zcela jistě vede dřevo nebo nábytek s bílým lakem.

 

Nábytek měl mít design s rovnými a jednoduchými liniemi, žádné zdobení, výrazné dekory nebo ornamenty. Nábytek musí působit odlehčeně, naopak se vyhýbejte masivnímu nábytku. V severském stylu dochází ke kombinaci moderního s vintage kousky.

 

Doplňky praktické a vkusné

Ačkoliv se skandinávský styl drží minimalismu na doplňky si potrpí. Není jich sice moc a důležitou roli hraje praktičnost a hlavně vkusnost, ale bez plédů, polštářů, obrazů, květin a

dek by to nebyl ten správný sever. Dovedete si představit mrazivou zimu bez chlupaté deky nebo křeslo bez měkoučkého polštáře?

Nezapomeňte na osvětlení

Přirozené světlo se vždy musí doplnit kvalitním osvětlením a ve skandinávském stylu hraje důležitou roli. Proto kromě centrálního osvětlení rozhodně pořiďte podlahové nebo stolní lampy. Příjemnou atmosféru lampy krásně doplní svíčky, které jsou ve skandinávské domácnosti téměř nutností.

Fotografie dodány inzerentem

Mohlo by se vám líbit:

Toužili jsme po vlastní chatě a tak jsme si na ni vzali americkou hypotéku, píše František z Liberce

Spotřeba vody v ČR neustále roste. Jak zajistit úspory pitné vody v domácnosti, aby vás to neomezilo?

PVC podlaha slaví návrat. Jaké má výhody a nevýhody?

Originální dům? Navržený od stavebního architekta!

Výhody kuchyně na míru

Systémy větrání s rekuperací Zehnder pomáhají plnit směrnici NZEB