Jak pěstovat orchideje: péče a zálivka od A do Z + v článku kromě informací o pěstování orchidejí najdete i inspirativní galerii těchto nádherných květin.

Obsah: Přesazování • Péče o orchideje • Druhy • Množení • Dělení rostliny

Rozdělujeme je na geofyty – rostoucí v půdě, nebo epifyty – rostoucí v korunách stromů. Podle nároků na teplo je dělíme na chladnomilné, středně teplomilné a teplomilné. Pěstujeme je ve speciální půdě určené pro orchideje na světlém místě, ne na přímém slunci a při rovnoměrné pokojové teplotě (v závislosti na druhu). Orchideje vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost. Důležité je si vybrat správný druh, protože ne všechny druhy orchidejí zvládnou pěstovat začátečníci.

Pěstování orchidejí – začínáme:

Přesazování orchidejí

Orchideje přesazujeme každé dva či tři roky na jaře. Rostliny nesmějí v té době kvést ani být nemocné či napadené škůdci. Poškozené, suché, nemocné a slabé kořeny vždy odstraňujeme hladkým řezem, neodtrháváme je. Nové nádoby by měly mít průměr větší alespoň o 2 cm jako původní. Měly by být průhledné, vyšší a užší.

Postup:

 • Přesazujeme rostliny, jejichž kořeny mají v nádobě málo místa
 • Kořenový bal vybereme z nádoby: do dlaně jedné ruky si opatrně vložíme listovou růžici a po jemném sevření druhou rukou táhneme nádobu směrem od rostliny
 • Důkladně zkontrolujeme kořenový bal
 • Suché, poškozené či napadené chorobami odstřihneme ostrými nůžkami
 • Po odstranění poškozených kořenů můžeme jemně zkrátit i kořenový bal
 • Odstraníme několik nejstarších listů
 • Na prosazení je vhodná průhledná vegetační nádoba s perforovaným a částečně vyvýšeným dnem
 • Na prosazení použijeme speciální substrát (nasekanou borovicovou kůru, vločky polystyrenu a kousky molitanu v poměru 1: 1: 1)
 • Na dno nádoby nasypeme lopatkou speciální substrát (koupíme ho hotový v obchodě nebo si ho namícháme v uvedeném poměru)
 • Rozprostřeme kořeny (nové kořeny by měly být v horní vrstvě substrátu) a dosypeme zbylý substrát (1 cm pod horní okraj nádoby), utlačíme a zavlažíme

Fotogalerie:

Péče o orchideje

 • Tyto rostlinky není dobré přesazovat velmi často, doporučuje se jednou za rok, po odkvětu. Po přesazení se zalévají jen jednou za tři týdny a hnojí se až po třech měsících.
 • Doporučuje se zalévat jednou týdně odstátou nebo převařenou vodou, nezapomínejte na pravidelné zvlhčování. Hnojit můžete 1x za 2 týdny, po zalévání.

Druhy orchidejí

Mezi oblíbené a poměrně snadno pěstitelé patří cymbídia (Cymbidium), střevíčník (Paphiopediulum), Phalaenopsis (Phalaenopsis), leľí (Laelia), odontoglosum (Odontoglossum), dutočnelkovec (Coelogyne), Pleione bulbocodioides, Oncidium (Oncidium).

Množení orchidejí

Schopnost orchidejí vzájemně se křížit je další z fenoménů této čeledi, protože s tak velkým rozsahem vzájemné hybridizace se již v rostlinné říši nikde nesetkáme. Hlavním opylovačem orchidejí je blanokřídlý hmyz, motýli, brouci, v tropech i kolibříci. Orchideje produkují obrovské množství velmi drobných semen. Zjistilo se, že v jedné tobolce je jich několik tisíc!

Dělení rostliny:

Dělením se množí sympodiální orchideje. Nejjednodušší je rozmnožovat rostlinu při přesazování, nejlépe na jaře, kdy začíná období růstu.

Dělení RIZO:

U sympodiálních orchidejí dostanete tímto způsobem rychle rostlinu s mnoha výhonky. Oddenky se rozdělí mezi hlízami – každý kus musí mít minimálně tři hlízy. Spící očko na bázi hlízy po čase vytvoří výhonky. Nejvhodnější čas je konec zimy nebo na začátku jara.

Rozmnožování pomocí Keiko:

Keiko je dceřiná rostlina, která se tvoří na okvětních stoncích nebo hlíze. Měl by mít alespoň dva 5 – 10 cm dlouhé kořínky a dva až tři lístky. Tyto se odeberou a vysadí.

Rozmnožování pomocí řízků:

Tento způsob se používá hlavně u orchidejí Epidendrum a Thun. Na jaře, případně v prvních letních měsících se odeberou vrcholové nebo boční výhonky z minulého roku. Zasadí se do rašeliníku a postaví na světlé a teplé místo.

Přečtěte si také:

Mohlo by se vám líbit:

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z