Venkovní kuchyně pod pergolou nebo na terase či v dosahu bazénu je perfektním řešením pro každého příznivce letních párty a oslav. A co by mělo být součástí každé správné letní kuchyně?

Umístění zahradní kuchyně je základ úspěchu

Pro co nejlepší výsledek je klíčové letní kuchyň vhodně umístit.

To znamená, že: by se měla nacházet na takovém místě vaší zahrady, aby byla především co nejblíže kuchyni v domácnosti, ale zároveň i co nejblíže místu, kde s oblibou trávíte vy či vaše děti čas, případně míst jako je zahradní bazén…

Blízkost k vnitřní kuchyni je důležitá proto, abyste měli stále vše dostatečně po ruce a nemuseli při každém vaření v letní kuchyni “běhat kilometry” ve chvíli, kdy bude třeba něco zevnitř přinést. Nemusí se to zdát, ale může to být velmi otravné.

 

Vhodný materiál? Odolný

Ačkoliv nejsou dřevěné zahradní kuchyně, zejména u nás, nic výjimečného, doporučujeme se dřevu vyhnout. Pokud tedy chcete, aby kuchyň sloužila co nejdéle a s minimálními nároky na následnou údržbu.

Daleko vhodnější je z tohoto důvodu zauvažovat spíše nad betonem, cihlami anebo nerezovou ocelí, kamenné zahradní kuchyně jsou rovněž velmi oblíbené. Vydrží prakticky věčnost a vypadají daleko lépe než ze dřeva.

Přečtěte si také, jak na: čištění zahradního nábytku

Nepodceňujte posezení

Součástí letní resp. venkovní kuchyně by mělo být také posezení, a to buď v bezprostředním dosahu anebo rovnou její součástí, kdy například pracovní deska poslouží po přidání pár barovek jako jednoduchá a praktický barový pult. Touto variantou jednak ušetříte nejen prostor, ale mnohdy také finance za pořízení zahradního stolu.

Za tímto účelem je ideální mít kuchyňskou desku rozdělenou na dvě výškově rozdílné části – cca 90-95 cm výška pro část pro přípravu jídla, plocha ve výšce cca 75 cm je pak vhodná pro samotné posezení a konzumaci.

Pokud se už však pro nákup stolu rozhodnete a netrápí vás nedostatek prostoru, čím větší stůl bude, tím lépe.

Jak velký jídelní stůl podle počtu osob:

Doporučená délka pro klasický obdélníkový stůl.

  • Pro 6 osob – 120 cm a více
  • Pro 8 osob – 180 cm a více
  • Pro 12 osob – 240 cm a více

Příslušenství

Ačkoliv to není pravidlem, chcete-li využitelnost, estetičnost a praktičnost celé kuchyně dostat ještě o stupeň výše, zauvažujte kromě standardního vybavení například nad krbem anebo pecí. Fajnšmekři mohou doplnit také udírnu….

A opět platí to, co v případě materiálu, a tedy, že i veškeré vybavení a doplňky kuchyně by měly být odolné, v tomto případě to znamená – vhodné pro venkovní použití.

Přečtěte si také: Jak na zastínění pergoly

Mohlo by se vám líbit:

Podlahové topení je komfortní, ale má i nevýhody

3 tipy, jak si poradit s výběrem cihel pro stavbu

Zateplení domu se vyplatí po finanční i praktické stránce

Opravdu nenáročný bazén? Jeden bychom pro vás měli!

Plovoucí podlahy se hodí do každého interiéru

Moderní nábytek do obývacího pokoje