Dekorace, která je zároveň praktická? Záclony splňují obojí. Jakými záclonami si můžete zútulnit bydlení a chránit se před přímým sluncem, aniž byste se připravili o výhled z okna?

Záclony se hlásí o slovo. Chrání před slunečními paprsky a dopřejí vám přes den soukromí. Také ale interiér zútulní a dodají mu elegantní vzhled. A rozhodně mají místo i v moderním bydlení. Jaké druhy záclon by neměly uniknout vaší pozornosti?

Bílé i barevné

Bílé záclony jsou nadčasové. Jednoduché splývavé záclony s přírodními nebo geometrickými motivy se hodí do romanticky i minimalisticky laděných interiérů. Kromě sněhově bílých bodují odstíny slonová kost, smetanová a béžová. Světlo do místnosti propouští skvěle, a navíc na nich nejde tolik vidět zažloutnutí, které časem přijde. V interiérech se zabydlely i další barvy – domov si můžete zútulnit celou paletou pastelových barev nebo výstřelkem v podobě černé. Do kuchyně se hodí výrazné barvy, do ložnice volte naopak tlumenější odstíny, které působí harmonicky.

Panelové záclony

Stylové zastínění okna i originální způsob, jak oddělit jednotlivé části místnosti nabízí panelové záclony, které k nám přišly z Japonska. Jsou oblíbené pro svůj minimalistický design a ohromnou praktičnost. Materiál je dokonale vypnutý díky výztuži na spodní straně záclony a dává vyniknout vzoru na zácloně.

Provázkové záclony

Pro všechny milovníky útulného bydlení jsou tu provázkové záclony. Jsou vzdušné, dekorativní, a navíc fungují i jako částečná ochrana proti hmyzu. Hodí se do ložnice i do obýváku a vypadají skvěle jak bílé, tak i v celé řadě dalších odstínů. Dají se použít i k oddělení dvou místností místo dveří. Snadné je i jejich zkrácení, stačí je prostě ustřihnout nůžkami.

Voálové záclony

Voálové záclony se drží na žebříčku nejoblíbenějších záclon díky své příjemné ceně. Najdete je v celé řadě barev a vzorů, takže se hodí do všech interiérových stylů. Pověsit je můžete do všech místností včetně dětských pokojů. Jsou hustě tkané, a proto jimi neprochází tolik světla, jsou tedy lepší spíše na velká okna.

Organzové záclony

Velmi tenké, jemné a průsvitné jsou oblíbené organzové záclony, které můžou vaše okna zdobit v nespočtu barev i vzorů. Organza je díky svému lesku velmi elegantní, a kromě toho se i snadno udržuje.

Crashované záclony

Koho nebaví žehlit, ten se najde v crashovaných záclonách, které jsou charakteristické svým pomačkaným vzhledem. Žehlení by je naopak o tuto přednost nadobro připravilo. Nejvíce se hodí do romanticky laděných interiérů.

Praktické tipy na závěr

  • U šířky záclony počítejte s materiálem na řasení, a to minimálně dvojnásobek šířky okna. Také nezapomeňte na přesah vedle okna, který bývá 20 až 30 cm.
  • Rovnoměrného nařasení dosáhnete díky řasicím páskám, které se našijí na vrchní část záclony.
  • Barvu i typ záclony vybírejte podle interiérového stylu, který doma máte a podle barev, které mu dominují. Záclony by měly se zbytkem přirozeně ladit.
  • Máte v místnosti málo světla? Volte průhledné nebo poloprůhledné záclony. Pokud chcete místnost spíše odstínit, jsou skvělou volbou tmavší a méně propustné záclony.
  • Krásně vypadají záclony až na zem, zejména v zimě ale nejsou praktické – mějte proto dvě délky a v topné sezóně pověste na okna záclony v délce k parapetu. Kratší délka je vhodná i pokud máte domácí mazlíčky.
  • Přes 700 druhů záclon najdete na Bianu.


Mohlo by se vám líbit:

Podlahové topení je komfortní, ale má i nevýhody

3 tipy, jak si poradit s výběrem cihel pro stavbu

Zateplení domu se vyplatí po finanční i praktické stránce

Opravdu nenáročný bazén? Jeden bychom pro vás měli!

Plovoucí podlahy se hodí do každého interiéru

Moderní nábytek do obývacího pokoje