Slogan hlásající, že ovce jsou nejlepší sekačkou trávy má rozhodně něco do sebe. Venkovští starousedlící, kteří chovají ovce a kozy vám potvrdí, že na rozdíl od kozy, která je mlsná a vybírá si v trávníku jen to, co jí chutná, ovečky spasou úplně všechno. Díky ovečkám můžete mít trávník jak zelený koberec.

Máte-li větší zahradu, můžete se inspirovat některými obcemi i velkými městy, která vyměnila hlučné a smradlavé motorové sekačky na ovečky. Musíte však počítat s tím, že ovce vám budu okusovat i keře a nízké větve stromků. Pokud jim to nechcete dovolit, musíte tato místa oplotit.

 

Další negativní stránkou je trus rozesetý po celé zahradě. Ovšem o nedostatku lze mluvit jen relativně, jelikož ovčí bobky jsou lepším hnojivem pro trávník, než jakákoliv umělá hnojiva. Větší kusy lze jednoduše sbírat a ukládat do kompostu, který se tak vhodně obohatí.

 

Začátky

Pokud chcete s chovem ovcí začít, zkuste nejprve koupit třeba dvě, abyste zjistili, jak velkou plochu stačí spásat. Teprve když zjistíte, že na váš pozemek nestačí, můžete k nim pořídit další kusy. Zkušenosti chovatelů potvrzují, že na pozemku o rozloze kolem 1500 m2 se uživí asi šest menších ovcí. Ovce jsou stádní tvorové, takže je jim lépe, když je jich pohromadě více.

Doporučit lze menší plemena, jako například quessantské nebo kamerunské, které se nemusejí stříhat. Tato plemena jsou vhodná i pro přezimování. Chcete-li ovce ovšem na podzim zkonzumovat, je z hlediska masa lepší nějaké větší plemeno, jako například Suffolk.

 

Kolik ovce stojí?

Zda se ovce vyplatí namísto klasické či robotické sekačky je věcí názoru. Jejich pořizovací cena je o něco nižší, ovšem záleží i na plemeni a pohlaví. Kamerunské ovce stojí zhruba 1500 až 2000 Kč, beran vás přijde od jednoho do dvou a půl tisíce a větší a masitější suffolky stojí také cca 1500 až 2000 Kč. K tomu je třeba přičíst seno a podestýlku na zimu, minerální liz a veterinární péči.

Největší výhodou ovcí je ušetření práce při sekání, šetření ekologického prostředí a v neposlední řadě milý živý tvor na zahradě.

Mohlo by se vám líbit:

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě

6 důvodů, proč byste měli zastřešit váš bazén

Jak velký by měl být váš bazén?