Koupelna jako jedna z mála místností nabízí soukromí, relax. Vnímáme ji jako luxusní útočiště a podle toho volíme i koupelnové osvětlení.

Pro příjemnou atmosféru vybíráme dekorativní osvětlení s ohledem na svítivost. Není žádoucí, aby nám koupelnové osvětlení vytvářelo nepříjemné stíny. Ideální je použití dvou svícnů, jež upevníme v úrovni očí po obou stranách zrcadla.

Příkon pro osvětlení do koupelny

Používají se žárovky – 75 až 100 wattů, kompaktní zářivky – 24 až 26 wattů nebo 20 – 25 W LED. Vhodné jsou i halogenové žárovky a na rozdíl od kompaktů svítí okamžitě. Jejich nevýhodou je v porovnání s kompaktními zářivkami, že mají vyšší spotřebu.

Pokud toužíte po reprezentativní koupelně a chcete zvýraznit zajímavé koupelnové prvky, tak si objednejte bodová světla. Zapuštěné směrová světla poskytují cílené osvětlení pro každý pěkný předmět nebo umělecké dílo. Do výklenku se dávají různé sošky nebo váza s umělými květinami.

Do velké obdélníkové koupelny se doporučuje pro dostatečné osvětlení podél stropní roviny použít dvě až tři bodová světla.

 

Svíčky vytvářejí kouzelnou a relaxační atmosféru

Nástěnné osvětlení v podobě svíček? Proč ne! Svíčky nabízejí relaxační a romantický tón. Příjemná lázeň, při které načerpáte nové síly, si přímo žádá světlo z útlých svíček. Jelikož koupelna je většinou nejmenší místnost, vzniká zde problém, kam svíčky umístit.

Řešením mohou být závěsné poličky v rozích nebo závěsné lustry. Další možnost nabízejí nástěnné svícny. Jen je nutné dávat veliký pozor na jiskry a držet je v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů, jako jsou ručníky a vlasy, a nikdy je nechávat bez dozoru.

Volíme jednoduché párové osvětlení nebo nástěnné osvětlení

Krásně uvidíte svůj obraz v zrcadle, pokud na vás bude svítit světlo ze tří stran. Není-li to možné, tak alespoň ze dvou, aby vás na tváři nestrašily stíny. Velmi dekorativní jsou závěsné nebo tyčové systémy. Odborníci doporučují raději použít několik slabších svítidel, než jedno silné.

Rozhodně vás nebude znervózňovat nástěnné osvětlení, které je ideální vzhledem k bezpečnosti a důkladnou souhrou světel v kombinaci s bodovými světly.

Instalujeme koupelnové osvětlení odolné proti vlhkosti

Voděvzdornost rozeznáte podle ukazatele IP (Ingress Protection), které musí být uvedeno na každém obalu. Hodnoty IP se skládají ze dvou číslic: první vyjadřuje ochranu proti prachu a pevným částicím, druhá ochranu proti vodě. Čím vyšší je číslo, tím vyšší je i stupeň ochrany.

Světlo pod sprchou musí mít nejvyšší ochranu IP68. Tam, kde voda může vystříknout na osvětlení, použijeme svítidlo s IP65. Koupelnové osvětlení umístěné do vzdálenosti 60 cm od vany či sprchového koutu má mít ochranu IP44. Z praxe je zřejmé, že v každé koupelně hrozí pokropení vodou, a proto vždy volíme ochranu IP21.

 

Mohlo by se vám líbit:

Podlahové topení je komfortní, ale má i nevýhody

3 tipy, jak si poradit s výběrem cihel pro stavbu

Zateplení domu se vyplatí po finanční i praktické stránce

Opravdu nenáročný bazén? Jeden bychom pro vás měli!

Plovoucí podlahy se hodí do každého interiéru

Moderní nábytek do obývacího pokoje