Stěhujete se? Pak se vám bude určitě hodit každá rada, která vám tento nelehký a často hektický proces usnadní. Zjistěte, které to jsou.

 

1) Připravte si pohotovostní krabici

Stěhování se skládá z několika kroků. Jedním z nich je přesun věcí ze starého do nového bydlení. Následuje vybalování, které ne vždy stihnete v jeden den. V lepším případě spíše až ten další.

Proto se vyplatí připravit si jednu krabici speciálně pro nejdůležitější věci, bez kterých se byť jen jediný den prostě neobejdete. A až bude potřeba, mít je po ruce bez toho, abyste je hledali mezi stohy krabic – to je vždycky peklo.

 

2) Sbalte si nejdříve to, co příliš nepoužíváte

Metoda: Sbalím, co vidím, je mezi všemi balicími postupy dlouhodobě nejvyužívanější. Lépe však uděláte, když na balení a úschovu věcí půjdete s jasným plánem.

Postupujte místnost po místnosti a balte nejdříve věci, které používáte nejméně. Spíše se tak vyhnete klasické situaci, kdy mezi už zabalenými věcmi hledáte tu jednu jedinou, kterou právě potřebujete. Protože budete mít vše důležité až do závěrečné fáze přesunu věcí z bodu A do B stále po ruce.

 

3) Sežeňte si smršťovací (stretch) fólii

Takzvaná “Stretchka” je při stěhování neocenitelným pomocníkem. Jednoduše s ní omotáte nábytek a ochráníte jej tak před škrábanci a oděrky. Případně skupinku již zabalených krabic, které díky tomu můžete snáze přenést najednou.

 

4) Den stěhování si správně naplánujte

Víte, že využijete stěhovací služby? Pak si stěhováky objednejte nejlépe na tak brzkou ranní hodinu, jak je to jen možné. Ideálně na začátku měsíce a během pracovního týdne.

Ráno jsou totiž pracovníci svěží, takže celé stěhování spíše proběhne rychleji, než v odpoledních hodinách… A většina lidí obecně plánuje stěhování právě na víkendy a ke konci měsíce, v tomto období tak mají stěhovací firmy frmol, nestíhají…, což může celý přesun do nového domova značně znepříjemnit a zpomalit.

Související bonusový tip: Důkladně čtěte smlouvy, obzvláště pasáž o zodpovědnosti za případné škody způsobené zaměstnanci během stěhování. A další podmínky smlouvy…

 

5) Označkujte si krabice (místnost / barvy / čísla)

Spoustu zmatku si ušetříte prostým označením krabic podle místností.

Praktické jsou rovněž barevné štítky, které jednak mohou posloužit jako další vizuální označení příslušné místnosti, ale také konkrétního typu věcí, které nelze rozdělit předchozím způsobem. Například při balení hraček a věcí pro každé z dětí zvlášť… Nevěřili byste, jak je to praktické. Další možností

Další variantou je označení jednotlivých krabic pouhými čísly, k nimž si pak na samostatný papír sepíšete, co která krabice obsahuje. A zároveň máte přehled, jestli vám náhodou některá z krabic nechybí.

Jednotlivé typy označení se dají také vzájemně kombinovat.

 

6) Hlídejte váhu krabic

Pravidlo, které se vyplatí dodržet. Pokuste se věci do krabic balit tak, aby nebyla ve výsledku krabice příliš těžká.

Nejen, že přílišná váha komplikuje případnou manipulaci s krabicemi při samotném balení ve chvíli, kdy někam potřebujete posunout jednu krabici, abyste se dostali k druhé.

Těžké krabice mohou být nepohodlné také pro stěhováky. Dokonce si za ně firma může účtovat vyšší částku než za lehčí.

Proto je ideální váha jedné krabice 10-12 Kg.

 

7) Změňte si adresu s předstihem

Minimálně týden, ideálně dva před samotným stěhováním ze stávajícího bydlení do nového, je lepší změnit doručovací adresu na poště, ale i ve všech online službách, obchodech…, které využíváte, abyste se vyhnuli situaci, kdy vám přijde důležitý dopis či balík na starou adresu.

 

8) Platíte nájem? Před stěhováním si byt či dům vyfoťte

Prostým vyfocením stavu starého bydlení před tím, než se definitivně vystěhujete, ale také toho nového ihned první den, ještě než začnete vybalovat, se vyhnete možným dohadům o tom, jestli je/byl byt při předávání v takovém stavu, jak je uvedeno v nájemní smlouvě…

Mohlo by se vám líbit:

Máte doma skladiště? Vestavěná skříň může být správnou volbou

O venkovní bazén pečujte pravidelně, nečistoty jsou všudypřítomné

Jak vybrat ideální lustry do kuchyně a jídelny

Čeká vás výměna střechy? Jděte na to chytře!

Podlahové topení je komfortní, ale má i nevýhody

3 tipy, jak si poradit s výběrem cihel pro stavbu