Plynový kotel nebo tepelné čerpadlo vzduch / voda? Rozhodnutí je na vás, ale než odešlete poptávku, je tu pár věcí, které byste měli vědět. Tepelné čerpadlo je plnohodnotný zdroj tepelné energie, který je v našich mírných podmínkách provozuschopný po celý rok. Lze jím navíc ohřívat i teplou užitkovou vodu, nebo teplou vodu do bazénu. Problém není ani s napojením tepelného čerpadla na domácí elektrárnu. Je to zkrátka parťák ke každému domu. Jak si ale stojí v porovnání s plynovým kotlem?

I na plynový kotel můžete čerpat dotace. Vyplatí se ale?

Tepelné čerpadlo mnohdy zákazníky odradí svou pořizovací cenou. Za roční provoz plynového kotle přitom zaplatí mnohem víc, a tak se jeho pořízení rok od roku prodražuje. Návratnost investice v případě tepelného čerpadla je přitom od 4 do 8 let, podle rozsahu investice. V průměrné domácnosti vytápěné plynovým kotlem jsou roční náklady na teplo okolo dvaceti tisíc korun. Náklady spojené s provozem tepelná čerpadla přitom ve stejné domácnosti činí jen asi třináct tisíc. Tepelné čerpadlo pak spotřebuje o polovinu méně elektřiny a teplou vodu dokáže připravit i o 2/3 levněji než plynový kotel.

Ekologie a náklady na pořízení

Je pořízení plynového kotle opravdu levnější? Pokud nemáte hotovou přípojku, tak ne. Kompletní realizace plynového kotle včetně plynové přípojky a vnitřních rozvodů včetně vyvložkování kotle a pravidelných revizí je v součtu o 30 % dražší než kompletní instalace tepelné čerpadla vzduch / voda. Tepelné čerpadlo je kompaktní zařízení, který disponuje pouze vnější a vnitřní jednotkou. Vnitřní jednotka je přitom nenáročná na prostor a lze ji umístit prakticky kdekoliv v domácnosti. Protože tepelné čerpadlo vzduch / voda získává tepelnou energii ze vzduchu, je jeho provoz, i po zvážení nároků na jeho výrobu, mnohem ekologičtější, a tedy k přírodě šetrnější než kotel na zemní plyn. Cenově si navíc tepelné čerpadlo vzduch / voda nevede špatně a společnost Tenaur je vám schopna nabídnout kvalitní zařízení dimenzované přesně pro vaše potřeby. Stále je tu také možnost čerpání dotačního příspěvku v podobě kotlíkové dotace nebo dotace Zelená úsporám, a tak se pořízení ani nemůže nevyplatit.

Mohlo by se vám líbit:

Originální dům? Navržený od stavebního architekta!

Výhody kuchyně na míru

Systémy větrání s rekuperací Zehnder pomáhají plnit směrnici NZEB

Čím se řídit při výběru povlečení?

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu

Větrání s rekuperací při rekonstrukci bytu