Přirozené denní světlo v místnosti je nejen příjemné, ale i zdravé pro oči. Pokud musíme hlavně na podzim, kdy se zkracují dny, brzy svítit, nepřidá to ani na náladě a samozřejmě to znamená větší náklady za spotřebovaný elektrický proud.

 

Přitom existuje skvělé řešení – střešní světlíky. Nevěřili byste, jaké účinky tento zdánlivě jednoduchý systém vytvoří. Pokud si takový světlík pořídíte, budete mít dojem, že vám u stropu neustále svítí světlo a než si zvyknete, budete mít možná tendence otočit vypínačem a světlo zhasnout.

Jedinečné je, že tímto způsobem si můžete přivézt ze světlíku na střeše přirozené denní světlo do kterékoliv místnosti v domě. Velice užitečné je to v kuchyni nad kuchyňskou linkou nebo jídelním stolem, v domácí pracovně ale i  dalších částech domu.

Přívod světla

Princip světlíku, kterým si můžete přivést světlo do domu spočívá v kopuli umístěné na střeše. Buď můžete tímto způsobem osvětlovat prostor přímo pod střechou, nebo použít soustavu světlovodů. Kopule bývá nejčastěji z odolného polykarbonátu zasazeného v otvíracím rámu, takže můžete světlíkem i větrat. Kopule má výborné tepelně izolační vlastnosti.

 
Pokud máte mezi střechou a stropem větší vzdálenost, přivedete si světlo třeba i do místnosti v přízemí tubusem. Obvykle bývá vyroben z leštěného nerezového plechu, jehož vnitřní povrch připomínající zrcadlo odráží světlo a přivádí je proskleným otvorem ve stropě do místnosti. Přirozené denní světlo tak máte zcela zadarmo. Za jasné noci může díky měsíčnímu svitu světlík sloužit i jako bezpečnostní osvětlení schodiště a chodby.

Střešní světlíky pro ploché střechy

Moderní bodové světlíky jsou ideálním řešením také pro rovné střechy. Vložená investice se vám brzy vrátí, neboť zejména v uzavřených prostorách, jako jsou garáže, dílny apd. nemusíte přes den vůbec použít umělé osvětlení.

Světlík v rovné střeše dodá tolik světla, jako několik žárovek. Nebudete si kazit zrak a zároveň ušetříte náklady na elektrický proud. Vybrat si můžete mezi kopulovými, pásovými, odvětrávacími a dalšími typy.

 

Mohlo by se vám líbit:

Dům plný splněných vánočních přání

Špatně spíte? Na vině může být nevhodná matrace

Máte ve své provozovně kvalitní dílenský nábytek?

Sháníte halu? Nechte si ji postavit. Na klíč!

Vyberte si ty pravé vchodové dveře do bytu i domu

Jak odstranit skvrny od čokolády a kakaa bez drahého čisticího přípravku