Přirozené denní světlo v místnosti je nejen příjemné, ale i zdravé pro oči. Pokud musíme hlavně na podzim, kdy se zkracují dny, brzy svítit, nepřidá to ani na náladě a samozřejmě to znamená větší náklady za spotřebovaný elektrický proud.

 

Přitom existuje skvělé řešení – střešní světlíky. Nevěřili byste, jaké účinky tento zdánlivě jednoduchý systém vytvoří. Pokud si takový světlík pořídíte, budete mít dojem, že vám u stropu neustále svítí světlo a než si zvyknete, budete mít možná tendence otočit vypínačem a světlo zhasnout.

Jedinečné je, že tímto způsobem si můžete přivézt ze světlíku na střeše přirozené denní světlo do kterékoliv místnosti v domě. Velice užitečné je to v kuchyni nad kuchyňskou linkou nebo jídelním stolem, v domácí pracovně ale i  dalších částech domu.

Přívod světla

Princip světlíku, kterým si můžete přivést světlo do domu spočívá v kopuli umístěné na střeše. Buď můžete tímto způsobem osvětlovat prostor přímo pod střechou, nebo použít soustavu světlovodů. Kopule bývá nejčastěji z odolného polykarbonátu zasazeného v otvíracím rámu, takže můžete světlíkem i větrat. Kopule má výborné tepelně izolační vlastnosti.

 
Pokud máte mezi střechou a stropem větší vzdálenost, přivedete si světlo třeba i do místnosti v přízemí tubusem. Obvykle bývá vyroben z leštěného nerezového plechu, jehož vnitřní povrch připomínající zrcadlo odráží světlo a přivádí je proskleným otvorem ve stropě do místnosti. Přirozené denní světlo tak máte zcela zadarmo. Za jasné noci může díky měsíčnímu svitu světlík sloužit i jako bezpečnostní osvětlení schodiště a chodby.

Střešní světlíky pro ploché střechy

Moderní bodové světlíky jsou ideálním řešením také pro rovné střechy. Vložená investice se vám brzy vrátí, neboť zejména v uzavřených prostorách, jako jsou garáže, dílny apd. nemusíte přes den vůbec použít umělé osvětlení.

Světlík v rovné střeše dodá tolik světla, jako několik žárovek. Nebudete si kazit zrak a zároveň ušetříte náklady na elektrický proud. Vybrat si můžete mezi kopulovými, pásovými, odvětrávacími a dalšími typy.

 

Mohlo by se vám líbit:

Účet za vytápění vás nemusí zruinovat

Servis plynového kotle a spalinových cest

3 úskalí, se kterými se můžete potýkat v novém domově

Barvy světla a typy LED žárovek aneb jak neudělat chybu při výběru osvětlení

Pohodlné bydlení díky kvalitním kobercům od Vopi

Užijte si rok 2019 v pohodlí vaší postele!