Asi každý alespoň jednou zkusil spaní na nekvalitní matraci. Zřejmě se moc nevyspal. Kvalitní matrace má vliv na spoustu aspektů lidského zdraví, a to jak fyzického, tak psychického. 
Po noci strávené na nekvalitní matraci si většinou připadáme doslova jako rozlámaní. Bolí nás záda, nebo přinejmenším za krkem. Mnohdy obojí. Řešením je staré matrace se nadobro zbavit a vyměnit ji za novou, ideálně zdravotní. Na té si totiž naše tělesná schránka bude přímo lebedit. A jakou zvolit?

Vybíráme vhodnou matraci

Výběr matrace je individuální. A zdaleka při něm nestačí zaměřit se na kvalitu produktu jako takového. V hledáčku vašeho zájmu musí být i takové parametry, jakými jsou tvrdost, nosnost a materiál, z něhož je matrace vyrobena.

Zaměřeno na tvrdost

Prvním parametrem, na který se musíte zaměřit, je tvrdost. Vhodná matrace nesmí být příliš měkká, ani příliš tvrdá, ale tzv. poddajná, což neznamená nic jiného, že když na ni dolehneme, ona tzv. povolí. Poddajnost matrace z velké míry ovlivňuje hmotnost jejího uživatele. Z toho důvodu měkké matrace jsou vhodnější pro osoby s nižší hmotností a obráceně. Mužům proto často více vyhovují matrace tvrdší a ženám naopak měkčí. V tomto ohledu jsou tedy nepraktické velké dvojmatrace sdílené dvěma osobami různé hmotnosti. Páry by si tak měli pořídit spíše dvě matrace s různou tvrdostí.

Ve které poloze nejraději spíte?

Svou roli při výběru matrace však hrají i další faktory, mezi něž mimo jiné patří i poloha, v níž po větší část noci spíte. Zatímco tvrdší matrace je vhodná pro spáče na zádech a břiše, spíte-li spíše na boku, zaměřte svou pozornost na matraci měkčí. Svou matraci samozřejmě nepřetěžujte a držte se doporučení výrobce týkající se jejího maximálního zatížení. Jedině tak si uchováte všechny její vlastnosti.

Matrace pro děti a staré lidi

Speciální kategorií jsou matrace pro děti a staré lidi. Zatímco při výběru matrace pro děti se zaměřte spíše na produkty se střední tvrdostí, pro staré lidi bývají vhodné zdravotní matrace anatomické.

Zaměřte se na materiál

Asi vás nemusíme upozorňovat na to, že povrch vaší matrace by měl být zdravotně nezávadný, savý a prodyšný. Vaše matrace by zkrátka měla dýchat. Speciální požadavky jsou kladeny na matrace pro alergiky. Ti by měli vybírat v segmentu matrací antialergických.

Zaměřeno na výplně matrací

Je-li v hledáčku vašeho zájmu maximální tvarová stálost matrace, zaměřte svou pozornost na matrace z paměťové pěny. Jde-li vám spíše o dobré rozložení hmotnosti, pak zřejmě budete vybírat v kategorii matrací pružinových. Na trhu existují i matrace kaučukové, jež bývají jak měkké, tak pružné zároveň.

Vyspěte se dorůžova

Matraci si v každém případě pořizujte od renomovaného výrobce. Velmi kvalitními matrace stejně jako rošty a lůžkoviny najdete například na e-shopu spime.cz společnosti Postelia, s.r.o, jež je ovšem nejenom jejich prodejcem, ale i výrobcem. A proto se zaručuje za stoprocentní kvalitu svých produktů. Na jejích matracích se zkrátka skutečně vyspíte přímo dorůžova.

Mohlo by se vám líbit:

Podlahové topení je komfortní, ale má i nevýhody

3 tipy, jak si poradit s výběrem cihel pro stavbu

Zateplení domu se vyplatí po finanční i praktické stránce

Opravdu nenáročný bazén? Jeden bychom pro vás měli!

Plovoucí podlahy se hodí do každého interiéru

Moderní nábytek do obývacího pokoje