rýmovník

Jak pěstovat rýmovník? Snadno, zvládne to i začátečník. V článku navíc najdete 2 recepty.

Obsah: Pěstování Použití • Kde koupit • Recepty z rýmovníku

Rýmovník – pěstování v bodech

Umístění a zálivka

Rýmovník (latinsky Plectranthus argentatus) je ideální jako pokojová rostlina, stačí mu kvalitní substrát, dostatečné množství světla – při odpovídající zálivce (jejíž intenzitu více méně nelze určit, mění se totiž podle aktuální intenzity světla a aktuálního období – pár dní bez zálivky však vydrží, protože si uchovává vlhkost v lisitech), snese i přímé sluneční paprsky.

Vhodným místem pro květináč s rýmovníkem je například okenní parapet. V zimě pak především: místo se stálou teplotou a bez průvanu.

Pro samotnou zálivku je pak ideální dešťová nebo alespoň odstátá kohoutková voda.

Hnojení

Máte-li kvalitní substrát, hnojení není nutné, ale pokud se pro něj přeci jen rozhodnete, stačí jednou za pár měsíců, příliš intenzivní hnojení by bylo spíše ke škodě než ku prospěchu.

Zaštipování

V dobrých podmínkách roste rýmovník jako zběsilý, proto je nutné pravidelné zaštipování. Pokud se neprovádí, časem se rýmovník zlomí. Proto tedy pravidelně uřízněte či ustřihněte výhonek cca 1-1,5 cm nad listy, aby se mohl dále větvit.

Rýmovník a jeho použití

Rýmovník se používá například na přípravu čaje a lahodného domácího sirupu. Čaj například uleví od bolesti hlavy či urychlí léčbu nachlazení… Blahodárně působí také na dýchací cesty, za tímto účelem není nezbytné rýmovník konzumovat, ale například si jen utrhnout lístek a průběžně k němu kdykoliv během dne přičichávat.

Kde koupit rýmovník? A kolik stojí?

Rýmovník či jeho semena zakoupíte v prakticky jakémkoliv zahradnictví, běžně za cenu kolem 40-60 Kč. Totéž platí pro e-shopy, některé z nich najdete například na srovnávačích Heureka.cz a Zboží.cz, kde má v nabídce rýmovník na prodej okolo 15 prodejců. Je však třeba počítat s poštovným, takže ideální volba spíše v případě, že nemáte v dosahu žádné kamenné zahradnictví.

 

Recept na domácí sirup z rýmovníku

Udělat si domácí rýmovníkový sirup je hračka. A rozhodně se nehodí jen do čaje, ale třeba i na lívance, na oslazení ovesné kaše…

Co budete potřebovat?

  • Vodu
  • asi 30 lístků rýmovníku
  • 1 pomeranči, 1 citron
  • 1 kg cukru krupice
  • vyvařené sklenice pro úschovu sirupu

Postup přípravy

Pomeranč a citron nakrájejte na plátky a spolu s lístky zalijte v hrnci horku vodou, přikryjte pokličkou a nechte louhovat 24 h.

Poté odvar zceďte a na mírném výkonu (plameni) přiveďte k varu, poté postupně vsypávejte a vmíchávejte do odvaru cukr.

Následně občas promíchejte dokud se odvar s cukrem nepromění resp. nezmění konzistenci a nezačne houstnout a nezíská barvu.

Poté nalijte do připravených sklenic, uzavřete a uložte na chladné a ideálně také tmavé místo, například do spíže, pokud máte. Jakmile sirup ve sklenicích vychladne, získá ještě více na hustotě.

Recept na čaj z rýmovníku

Víte, že se dá použít rýmovník i na čaj? Příprava je stejně jednoduchá jako u klasického sáčkového čaje, stačí zalít čerstvě natrhané listy rýmovníku vroucí vodou a je to. Na rozdíl o většiny ostatních bylinek se totiž nemusí listy rýmovníku sušit, stačí natrhat, omýt a po zalití nechat pár minut louhovat. A případně osladit medem.

Na standardní 1,5 l konvici vám postačí 4-6 lístů rýmovníku, v případě, že připravujete jediný šálek pak stačí jeden list.

Zajímavost: S rýmovníkem se setkáte také pod názvy kubánské oregano či mexický eukalyptus.

Mohlo by se vám líbit:

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě

6 důvodů, proč byste měli zastřešit váš bazén