Kuchyně v rustikálním stylu se opět těší velké popularitě především kvůli tradičnímu pojetí a důrazu na přírodní, hřejivé materiály.

rustikální kuchyně -  Steve Larkon

Neformální charakter venkovských kuchyní z nich udělal stálice, na jejichž aktuálnosti se ve vysoce konkurenčním prostředí vůbec nic nemění. Ve chvíli kdy vstoupíte do kuchyně v rustikálním stylu, opanuje vás hřejivý pocit. Unikáme z hektického městského života a sníme o tom, co klidný život na venkově nabízí. Jsou venkovské kuchyně, kde různé vzory pokrývají každý kout stěny, keramiku na parapetních deskách či nábytek.

Také se vytvářejí rustikální kuchyně, kde najdete nádherné přírodními prvky, jako jsou dřevo a kameny, které překvapivě ladí i s několika moderními prvky. Naše příroda má obrovské bohatství nerostných surovin, a právě různé druhy kamenů se mohou stát významným prvkem v rustikální kuchyni, např. křemen na obložení stěny a krbu nebo žula. V podstatě každá přírodní nerostná surovina je dobrá volba pro rustikální design kuchyně.

Jaký je styl rustikální kuchyně?

Není správné tvrdit, že rustikální kuchyně je ta venkovská. Řešení kuchyní vychází většinou z lokálních zdrojů, ale podléhají současnému smyslu pro funkčnost a není ani správné tvrzení, že se výrobci pokoušejí o redesign starožitných kusů nábytku. Mezi hlavní atributy rustikálního stylu patří individualita.

Základní materiál, jak již bylo zmíněno, tvoří masivní dřevo, kámen, sklo a porcelán. Dřevěná podlaha, keramická a kamenná dlažba v barvě hlíny působí použitým dojmem. Odstíny nábytku bývají hnědé, zelenkavé i modré. Sympatické jsou povrchové úpravy jako umělé opotřebení, dřevěné spoje nebo i imitující červotoč.

Půvabné rustikální kuchyně zažívají boom

Venkovské kuchyně se od rustikálních odlišuje menší zdobností. Pro obě je ale příznačné sepjetí s přírodou. Široké zásuvky, výsuvné systémy a seskupení vysokých skříní již déle nejsou výsadou jen moderních kuchyní.

Efektní vzhled rustikální kuchyně získáte i bez horních skříněk, které nahradí otevřené nástěnné police. Nápaditosti a originálním myšlenkám se v tomto směru meze nekladou. Přežitkem není ani volně stojící kuchyňský nábytek. Navíc trh promptně zareagoval a vy si svou rustikální kuchyň můžete vybavit retrospotrebiči.

Kuchyně ve venkovském stylu vdechnou pohodovou atmosféru

Centrální kuchyňský ostrůvek a masivní jídelní stůl tvoří dominantu kuchyně ve venkovském stylu. V dřívějších dobách uprostřed místnosti se zpravidla nacházela pec s komínem. V dnešní době ji nahrazuje digestoř, která svou velikostí a tvarem schválně připomíná široké ústí komína.

Otevřené police laděné doběla a dřevěný příborník kompletují fascinující vzhled. Kuchyňská linka vyrobená z přírodního materiálu vydrží v kuchyni roky. Ani patina zapříčiněna mechanickým opotřebením jí nezpůsobí újmu. Drobné nerovnosti stěn místnosti, praskliny a efekt rozedranosti navozují romantickou a harmonickou atmosféru

Související:

Foto: larkandlarks.co.uk

Mohlo by se vám líbit:

Podlahové topení je komfortní, ale má i nevýhody

3 tipy, jak si poradit s výběrem cihel pro stavbu

Zateplení domu se vyplatí po finanční i praktické stránce

Opravdu nenáročný bazén? Jeden bychom pro vás měli!

Plovoucí podlahy se hodí do každého interiéru

Moderní nábytek do obývacího pokoje