Robotické sekačky jsou doslova fenoménem dnešních zahrad. Není zahrádkáře, který by si nepostěžoval na nutnost sekání trávy. Takzvaný povinný koníček, který zabere spoustu času, který vám může robotická sekačka ušetřit.

Kdy robotickou sekačku pořídit

Cílem robotické sekačky je sekat stále stejnou plochu. Pokud disponujete rozsáhlou plochou, kde je potřeba sekat trávu, robotická sekačka se vám vyplatí. Pokud byste však pokaždé sekali v jiné lokalitě, je potřeba vybrat běžnou sekačku. Může se jednat o rodinný dům, pozemek s loukou, golfové hřiště, dvorek u rodinného domu nebo třeba i o trávu kolem plotu. Pokud je potřeba zajistit stálé sekání stejné plochy, robotické sekačky na trávu vám zajistí, abyste tuto stereotypní činnost nemuseli stále opakovat. Jejich instalace je snadná, obvykle se skládají z vodiče, dokovací stanice a samotné sekačky.

Na požadované místo se umístí stanice, která slouží i pro nabíjení, a od ní se natáhne vodič na místa, která mají být posekána. Vodič velmi rychle zaroste trávou, takže nebude nijak překážet. Následně už jen sekačka sama vykonává svojí funkci, plně se nastaví a svým majitelům šetří čas. Vyžaduje jen minimum údržby a splnění podmínek provozu. Ještě je potřeba poznamenat, že se jedná o pomocníka pro sekání kratší trávy, nepočítejte s tím, že vám poseká trávu, která vám sahá až po krk. Robotická sekačka dokáže udržovat stále stejnou plochu příjemně posekanou a to po celou sezónu.

Výběr robotické sekačky se nesmí zanedbat

Robotické sekačky na trávu tu s námi nejsou dlouho a během několika let doslova zasytily trh. Pro majitele rozsáhlých travnatých ploch se jedná o naději, jak si odpočinout a svěřit povinnost sekání neživému pomocníkovi. Na těchto sekačkách lze najít jen málo negativ, negativem je zde především neznalost uživatelů. Výběr robotické sekačky se nesmí zanedbat, jinak se bude jednat o investici, která přinese jen zklamání. Při výběru sekačky proto zohledněte:

Terén

Pokud máte na zahradě členitý terén, nebo dokonce terén s prudkým stoupáním, zjistěte, jestli si s ním sekačka dokáže poradit. Jedná se o jeden ze základních technických parametrů, pokud máte skon pozemku 15 stupňů a vyberete si sekačku, který nemá problém ani se 30 stupňovým sklonem, máte jistotu, že vám pozemek bez problémů poseká.

Rozloha plochy

U sekaček je potřeba hledět na plochu, jakou dokáže sekačka posekat na jedno nabití a raději počítat i s rezervou. Jedná se opět o jeden z důležitých parametrů, které rozhodnou o tom, jestli bude opravdu užitečná.

Rychlost nabíjení a nastavitelnost

U sekaček je vhodné se zaměřit i na rychlost nabíjení. Rovněž je důležitá možnost nastavení výšky, na kterou bude sekat, čím více možností přizpůsobení sekačka má, tím větší je pravděpodobnost, že vám zahradu poseká, jak potřebujete.

Speciální vlastnosti

Na trhu je celá řada robotických sekaček se speciálními funkcemi, patří mezi ně GPS funkce, solární dobíjení během sekání nebo třeba možnost přenastavitelných programů sekání a dálkové ovládání. U speciálních funkcí je ovšem třeba počítat, že se daná sekačka stane i větší investicí.

Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit:

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě