Zárubně, nebo také lidově futra, známe u starších domů dřevěná a především v panelových domech kovová. Dřevěné zárubně mají pochopitelně kratší životnost, ovšem je-li dřevo kvalitní a věnuje se mu náležitá péče v podobě nových nátěrů, vydrží dřevěné zárubně funkční i vzhledově pěkné několik generací. Kovové zárubně jsou téměř nezničitelné a kromě natření nevyžadují žádnou péči.

Renovační fólie

Koupili jsme s manželkou starší dům, který jsme se rozhodli kompletně zrekonstruovat. Rekonstrukci jsme si rozvrhli do několika etap podle důležitosti a také podle našich finančních možností. Jelikož žena by chtěla mít všechno pěkné co nejrychleji, museli jsme dělat některé kompromisy. Tak došlo i na dveře a zárubně.

Shodli jsme se na tom, že na dveře a zárubně je nejvíce vidět a jejich vzhled je tudíž velice důležitý. Na celkovou renovaci dveří a zárubní jsme nechtěli plýtvat časem, neboť důležitější byla kuchyň a koupelna. Radil jsem s jedním majitelem stavební firmy, na jehož doporučení jsem koupil samolepící renovační fólii určenou k renovaci dveří i zárubní. Jedná se vlastně o tenkou tapetu, která je z jedné strany samolepící. Práci s ní jsme zvládli během jednoho večera a ušetřili jsme tak drahocenný čas na další práce. Výsledkem jsou dveře i zárubně jako nové a ještě jsme ušetřili peníze, neboť cena byla překvapivě nízká.

Výměna zárubní

Pokud se rozhodnete pořídit si do bytu nové interiérové dveře, můžete mít problém s jejich napasováním do původních starých zárubní. Mnohdy pak nezbývá, než staré zárubně vybourat a koupit nové. To však může být další problém, neboť sehnat zárubně stejné jako dveře je obtížné. Proto je vždy lepší pořizovat si dveře i zárubně najednou.

Renovace dveří a zárubní

Jednou z variant renovace dveří i zárubní je potažení starých dveří a zárubní speciálním plastem za tepla bez použití lepidel. Touto metodou se zabývají specializované firmy, které dokáží takovou renovaci provést i během jednoho dne. Ráno vám odvezou vaše staré dveře, odpoledne dovezou zrenovované a ještě stihnou takto zrenovovat i zárubně. Pokud budete chtít zrenovovat větší počet dveří a zárubní, poradí si s tím firma během dvou dnů. Dveře i zárubně tak budete mít úplně nové.

Renovace zárubní na místě

Zárubně je možné renovovat i bez nutnosti nepříjemného bourání. Nezáleží na tom, zda máte kovové nebo dřevěné zárubně, ani na rozsahu poškození. Zárubně lze vyrovnat vytmelením a broušením, případně je možné je rozšířit pomocí lišty. Zejména v panelákovém bytě tak získají úzké plechové zárubně masivnější vzhled. Takto opravené zárubně pak můžete buď natřít nebo polepit renovační fólií.

Přečtěte si také: Jak vybrat interiérové dveře

Mohlo by se vám líbit:

5 tipů na pěknou přírodní dlažbu na vaši zahradu

Efektivní výběr sedací soupravy ve 3 krocích

Máte doma stará okna? Vyměňte je za nová plastová!

Jak vám plastové přepravky pomohou ve vašem podnikání?

Bezpečnostní dveře? To přece nepotřebuji, říkal jsem si…

Účet za vytápění vás nemusí zruinovat