Zárubně, nebo také lidově futra, známe u starších domů dřevěná a především v panelových domech kovová. Dřevěné zárubně mají pochopitelně kratší životnost, ovšem je-li dřevo kvalitní a věnuje se mu náležitá péče v podobě nových nátěrů, vydrží dřevěné zárubně funkční i vzhledově pěkné několik generací. Kovové zárubně jsou téměř nezničitelné a kromě natření nevyžadují žádnou péči.

Renovační fólie

Koupili jsme s manželkou starší dům, který jsme se rozhodli kompletně zrekonstruovat. Rekonstrukci jsme si rozvrhli do několika etap podle důležitosti a také podle našich finančních možností. Jelikož žena by chtěla mít všechno pěkné co nejrychleji, museli jsme dělat některé kompromisy. Tak došlo i na dveře a zárubně.

Shodli jsme se na tom, že na dveře a zárubně je nejvíce vidět a jejich vzhled je tudíž velice důležitý. Na celkovou renovaci dveří a zárubní jsme nechtěli plýtvat časem, neboť důležitější byla kuchyň a koupelna. Radil jsem s jedním majitelem stavební firmy, na jehož doporučení jsem koupil samolepící renovační fólii určenou k renovaci dveří i zárubní. Jedná se vlastně o tenkou tapetu, která je z jedné strany samolepící. Práci s ní jsme zvládli během jednoho večera a ušetřili jsme tak drahocenný čas na další práce. Výsledkem jsou dveře i zárubně jako nové a ještě jsme ušetřili peníze, neboť cena byla překvapivě nízká.

Výměna zárubní

Pokud se rozhodnete pořídit si do bytu nové interiérové dveře, můžete mít problém s jejich napasováním do původních starých zárubní. Mnohdy pak nezbývá, než staré zárubně vybourat a koupit nové. To však může být další problém, neboť sehnat zárubně stejné jako dveře je obtížné. Proto je vždy lepší pořizovat si dveře i zárubně najednou.

Renovace dveří a zárubní

Jednou z variant renovace dveří i zárubní je potažení starých dveří a zárubní speciálním plastem za tepla bez použití lepidel. Touto metodou se zabývají specializované firmy, které dokáží takovou renovaci provést i během jednoho dne. Ráno vám odvezou vaše staré dveře, odpoledne dovezou zrenovované a ještě stihnou takto zrenovovat i zárubně. Pokud budete chtít zrenovovat větší počet dveří a zárubní, poradí si s tím firma během dvou dnů. Dveře i zárubně tak budete mít úplně nové.

Renovace zárubní na místě

Zárubně je možné renovovat i bez nutnosti nepříjemného bourání. Nezáleží na tom, zda máte kovové nebo dřevěné zárubně, ani na rozsahu poškození. Zárubně lze vyrovnat vytmelením a broušením, případně je možné je rozšířit pomocí lišty. Zejména v panelákovém bytě tak získají úzké plechové zárubně masivnější vzhled. Takto opravené zárubně pak můžete buď natřít nebo polepit renovační fólií.

Přečtěte si také: Jak vybrat interiérové dveře

Mohlo by se vám líbit:

Pohodlné bydlení díky kvalitním kobercům od Vopi

Chcete vymalovat obývací pokoj? Nakupte interiérové barvy v akci

Dejte vašemu domu nový „kabát“

Dům plný splněných vánočních přání

Špatně spíte? Na vině může být nevhodná matrace

Máte ve své provozovně kvalitní dílenský nábytek?