Je nutná oprava komína? Zjistěte, jaké možnosti se nabízejí, ale také, jak často čistit komín, abyste předešli rizikům.

 

Žádný dům se neobejde bez pořádného komínu. Tedy pokud není někdo napojen na teplárnu pomocí dálkového přívodu tepla. To však zejména u rodinných domků nebývá obvyklé. Jednou z forem vytápění objektu jsou dnes stále oblíbenější tepelná čerpadla.

Ovšem i v tomto případě je třeba mít v záloze další topení pro případ poruchy, či výpadku dodávky elektrického proudu apd. Nejčastější variantou topení v rodinných domcích jsou dnes krbová kamna, či vestavěné krbové vložky, ve kterých se topí dřevem či peletkami a podobným topivem na bázi dřevní hmoty. Samozřejmou součástí takového topení je komín sloužící k odtahu spalin. Na komínu nejvíce závisí kvalita hoření a tah kamen.

 

Pokud je komín již starý, bývá často zanesený sazemi

 

Mnohdy nepomáhá již ani jeho pravidelné čištění.

Zanesený komín může být pro majitele velkou hrozbou, neboť usazené zplodiny se mohou vznítit. Právě riziko požáru, které je u starých komínů velice reálné, bylo motivem přijetí zákonné úpravy, podle které je každý majitel nemovitosti povinen jednou za rok objednat kominické práce a revizi komínu.

Odborníci doporučují čistit komín několikrát do roka alespoň svépomocí a odborně jednou za rok.

Abyste eliminovali rizika vzniku požáru a zároveň co nejlépe využili účinnost svých kamen, vyplatí se renovace komínu. Jednak svou nemovitost zabezpečíte, a jednak zlepšíte tak kamen a odtah spalin. Je to důležité i z hlediska nebezpečí úniku kysličníku uhelnatého do obytného prostoru, což při jeho zvýšené koncentraci může vést až k otravě obyvatel domu.

 

Renovace a oprava komínu – varianty

 

Jednou z variant renovace komínu je kompletní přestavba komínového tělesa.

Pokud však nechcete podstoupit nepříjemné bourání starého komínu, což přináší nepořádek, prach a špínu do celého domu, nabízí se moderní metoda renovace komínu. Spočívá v jeho vyvložkování.

Specializované firmy dnes vyfrézují vnitřek komínu a shora vsadí vložku.

K vložkování se používá buď nerezová ocel nebo kvalitní keramické vložky, které mají dlouhou životnost a především umožňují kvalitní odtah spalin i snadné čištění. Jediné bourací práce je nutno provést u přívodu k samotnému spotřebiči, což je vzhledem k dosaženému efektu zanedbatelná věc.

Naprostou novinkou v renovačních systémech komínů je však použití speciální směsi, která se smíchá s vodou a vlévá shora do komínového průduchu. Je to ještě šetrnější a rychlejší metoda renovace starých komínů, než frézování a vložkování.

Mohlo by se vám líbit:

[Galerie] Tento nádherný ekologický dům zvládli postavit za 6 týdnů

Víte, že na mytí laminátové podlahy je potřeba správný mop?

Co byste měli vědět, než si pořídíte konferenční stolek do obýváku

PRŮVODCE: Nakupujte nábytek on-line bez obav. Víme, jak na to…

5 geniálně jednoduchých tipů, jak zadarmo zkrášlit ložnici

Vyberte ten nejlepší nábytek do pokojíčku, který bude vyhovovat dětem i vám