Pokud si koupíme starý dům k trvalému bydlení nebo k rekreaci, bývá obvyklým nedostatkem opotřebovaná a sešlapaná dlažba. Nabízejí se dva způsoby její renovace. Jednak se můžeme rozhodnout k odstranění staré dlažby a položení zcela nových dlaždic, a jednak můžeme provést renovaci dlažby.

Pro zachování atmosféry a ducha domu je vždy lepší vyměnit dlažbu stejnou dlažbou, nebo ji zrenovovat tak, aby mohla sloužit další řadu let.

 

Keramická dlažba

Dlažba se v domech začala objevovat v 19. století, kdy se jednalo o slinutou keramickou dlažbu. Šlo o různé varianty, tvary, vzory nebo jejich kombinace například v podobě šachovnice. Pokud není zničený celý povrch, ale jsou prasklé nebo jinak poškozené pouze některé dlaždice, není nic jednoduššího, než je vyměnit. Pokud neseženeme stejnou barvu či vzor, může dlažbu ozvláštnit zajímavým druhem, nebo jinou dlaždici ukrýt pod rohožku či malý koberec. Pokud chceme trvat na zachování jednotného a stejného vzhledu, můžeme to zkusit pomocí inzerce nebo požádat výrobce o zhotovení potřebné dlaždice.

Cihly a cement

Dlaždice se kdysi nevyráběly pouze z keramiky, ale také se používal dlažba cihelná i cementová. Tento materiál často nejdeme ve starých chalupách na chodbách či v kuchyních. Stejně jako keramické dlaždice je lze také renovovat, což se může zdát díky materiálu snažší. Překvapit nás může jejich pevnost a odolnost, takže při snaze vyjmout takovou dlaždici nám obvykle praskne.

Kamenná dlažba

Renovace dlažby, kterou tvoří kámen zasazený do betonu, je zřejmě nejtěžší. Každý kámen má jinou velikost a je vlastně originálem. Chceme-li některý nahradit novým, je třeba starý kámen vysekat z podlahy včetně okolního betonu a nový kámen ukládat do kladečské malty nebo kvalitního lepidla na dlažbu.

Zámková dlažba

Je moderní způsob dláždění chodníků a příjezdových cest k domu či garáži. Její renovace je poměrně jednoduchá díky pokládání dlaždic na sucho.

 

 

Proto se poškozená dlaždice jednoduše vyjme a nahradí novou. Pokud je poškození zámkové dlažby rozsáhlejší, pak je lepší ji celou odstranit a nahradit novou.

Mohlo by se vám líbit:

Originální dům? Navržený od stavebního architekta!

Výhody kuchyně na míru

Systémy větrání s rekuperací Zehnder pomáhají plnit směrnici NZEB

Čím se řídit při výběru povlečení?

Moderní ploty z betonu

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu