Zjistěte, jak na přeměnu vašeho domova do moderní a nové podoby bez velkých investic. Chce to plán, ale jde to. Jak, to se dočtete v tomto článku.

Klíčová zásada – plánujte

Ze všeho nejdříve si pečlivě rozmyslete, co chcete změnit a vylepšit, pak si vytvořte co nejpodrobnější seznam všech věcí, které je potřeba k úspěšné přeměně vašeho domova, a kam konkrétní věc plánujete umístit.

Příklad: Koberec do obývacího pokoje – bílý s vysokým vlasem, 2×3 m, pod sedací zónu

Investicí trochy času do přípravy si jej pak spoustu ušetříte tím, že nebudete provádět další a další úpravy už jednou upraveného prostoru, ale především minimalizujete riziko impulzivního nákupu krásných, ale v danou chvíli zbytečných, drahých a nejspíše i do plánované nové podoby vašeho domova naprosto nevhodných věcí.

Velké věci jako první

Při nákupu se nejdříve zaměřte na velké, zásadní prvky interiéru, tedy nábytek – křesla, konferenční stolek do obýváku, skříň, sedačka. Jakmile máte ujasněný a zakoupený klíčové kusy nábytku, mnohem snáze se pak plánují a aranžují drobnosti kolem – barvy polštářků, vázy, obrazy, koberečky, ale i použité barvy daném obývacím pokoji, ložnici, šatně…

 

Podívejte se, co už máte “na skladě”

Perfektní způsob, jak srazit výdaje na minimum. Zhodnoťte stav doplňků, nábytku a dalšího vybavení, který již máte, případně, pokud máte tu možnost, zahrajte si na hledače a jednoduše prohledejte skříně, půdu, garáž či sklep. Divili byste se, kolik a jaké zapomenuté skvosty, které můžete použít, takto najdete.

Máte? Zamyslete se, jak by se daly tyto věci “ co dům dal” použít v jeho nové svěžejší a modernější podobě. Našli jste starý obraz, líbí se vám, ale má nevzhledný rám? Pořiďte mu nový. Má nalezená stará váza či lampička pěkný tvar, ale nehodící se anebo omšelou barvu či motiv? Natřete ji novou barvou… I takové malé věci udělají hodně.

 

Kombinujte drahé s levným

Dosáhnout Instagramového looku bez velkých investic je obtížné, ale jde to. Jedním z klasických triků je kombinace dražších předmětů s těmi levnějšími anebo rovnou staršími takovým způsobem, že není možné určit, který konkrétně patří k těm levnějším.

Typicky to může být minimalistické sofa v kombinaci s levným přehozem a dekorativní polštářky. Anebo dražší a na první pohled v interiéru dominující křesla, doplněná méně nápadnými podnožkami a taburety ve výprodeji.

Mnohdy se vyplatí poohlédnout se i po kouscích druhé jakosti. Pokud máte štěstí, nejen, že ušetříte ranec, ale drobná poškození nemusejí být od pohledu ihned patrná. Případně se dají zamaskovat vhodným natočením, umístěním jiného předmětu poblíž, který vadu “zakryje”.

I levné věci totiž mohou vypadat draze, pokud k sobě vzájemně ladí, v kombinaci s těmi dražšími to pak platí dvojnásob.

 

Barevný akcent dělá divy

Správnou kombinací barev a důrazem na konkrétní odstíny použité zejména na doplňcích, dokážete mnohé.

Barvy a svěžest do místnosti hravě vnesete například již zmíněnými polštářky na sedací soupravě, přehozem, závěsy, ale třeba nástěnnou malbou. Pro více informací si přečtěte také: Jak oživit obývací pokoj barvami.

 

Víceúčelovost

Typicky instagramová místnost nepřetéká tunami nábytku. pokud ale nějaký konkrétní kus potřebujete, ale jste ve spořivém módu, doporučujeme sáhnout po víceúčelových kusech. Podnožka s úložným prostorem. Možná i vzorkovaný košík, obstojí jako stylová dekorace i prázdný. A když bude třeba, můžete do něj umístit přehozy ze sedačky, v dětském pokoji zase poslouží jako úložný prostor na hračky…

Přečtěte si také: 

Mohlo by se vám líbit:

Podlahové topení je komfortní, ale má i nevýhody

3 tipy, jak si poradit s výběrem cihel pro stavbu

Zateplení domu se vyplatí po finanční i praktické stránce

Opravdu nenáročný bazén? Jeden bychom pro vás měli!

Plovoucí podlahy se hodí do každého interiéru

Moderní nábytek do obývacího pokoje