Jak na pěstování rajčat, kdy začít s výsevem?

Pěstování rajčat – hodnotná zelenina

Rajče (čeleď lilkovitá) je příbuzné s rostlinami, jako je brambor nebo mandragora. Známe několik druhů – žlutou, zelenou, cherry, fialovou a červenou. Každý z nich má téměř identické složení vitaminů a minerálů, ale nejbohatším zdrojem, je klasická červená keříčková (obsahuje A, B, E a C vitamin).

Plody běžných typů obsahují obecně 5% sacharidů, 2,5% bílkoviny a více než 90% tvoří voda. Vysoké rajčata dokážou snést tropickou teplotu, což jim ve správné míře přispívá k růstu a živinám (lze tyto teplotní podmínky vytvořit ve sklenících a fóliovnících). V správných pěstebních podmínkách jsou rostliny rajčat schopny narůst až do výšky 4 m s průměrem stonku od 10 mm do 14 mm.

Rajčata výsev a pěstování ve fóliovnících

Ve fóliovnících rostliny rajčete více napadají choroby, zde mají pro svůj vývin ideální podmínky. Rajčatům se díky nerovnoměrné závlaze svinují listy, také to může způsobovat nadměrná výživa po vylamování. Z virových chorob se vyskytují stolbur, mozaika a bronzovitost, mohou se přenášet i semenem.

Ochranou je namáčení semen – před výsevem na 10 minut v 2% NaOH. Houbové choroby se rozšiřují tehdy, když se relativní vzdušná vlhkost zvýší nad 80%. Preventivní postřikujeme Dithanem M 50, v době sklizně používáme Kuprikol 50 a Kuprikol 30. Postřikujeme v desetidenních intervalech.

Jak pěstovat rajčata

1) Máte-li o pěstování rajčat zájem, tak již koncem února nebo v březnu začněte s předpěstováním sazenic ze semen. Bedničku nebo květináč naplňte dobrou propustnou půdou s dostatkem živin. K výsevu můžete použít i semínka rajčat, které jste si odložili z úrody v loňském roce, ale jen z nehybridních odrůd.

2) Když už mají sazenice první pár pravých listů, rozsaďte je, např. do pařeniště nebo květináčů s rozestupem rostlin asi 10 cm.

3) Je nutné sazenicím zajistit dostatek světla, denní teplotu ideálně okolo 25 ° C a noční teplotu 15 ° C. Chraňte je před podchlazením a zamrznutím. Zalévejte podle potřeby. V druhé polovině dubna je můžete pomalu otužovat – vynášejte je při pěkném počasí ven na sluníčko.

4) Přibližně v druhé polovině května (po třech zamrzlých) vysaďte nejkrásnější zdravé sazenice na slunné stanoviště, podle možností a podnebí do volné půdy nebo do skleníku či fóliovníku.

Pěstovaní rajčat – způsob výsadby

Vykopejte jámu o něco hlubší než je délka kořenů sazenice. Sazenici položte šikmo do jámy a kořínky opatrně zahrňte zemí. Důkladně zalijte vodou a zahrňte zeminou celou jámu. Rajče vytvoří kořeny i na té části stonku, která se ocitla pod úrovní země – rozsáhlejší kořenový systém je výhodou.

Jako hnojivo dobře poslouží např. dobrý chlévský hnůj či vyzrálý kvalitní kompost. Správná zálivka je kritickým bodem pěstování rajčat.

Příliš přemokřená nebo příliš suchá půda kolem rajčat ohrožuje zdravotní stav rostliny i úrodu. Zalévejte proto přiměřeně podnebí, počasí a potřebám rostliny – tak, aby byla půda vlhká. Vodu NIKDY nestříkejte na listy a plody, zalévejte jen půdu. Půdu kolem rajčat udržujte kyprou, bez plevele. S hnojivem to nepřehánějte, méně je více.

Mohlo by se vám líbit:

Moderní ploty z betonu

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií