Rozlité víno či káva na sedačce není nic příjemného. Proto přinášíme základní tipy pro čištění látkové nebo kožené sedací soupravy, které mohou zažehnat katastrofu v podobě trvalého znečištění.

 Jak vyčistit látkovou sedačku

Náročnost čištění látkové sedačky se podstatně ovlivňuje materiál potahů a jejich struktura. Syntetika a hrubá struktura se obecně čistí snáze než přírodní materiály a jemná struktura. Obecně se také velmi špatně čistí látky imitující broušenou kůži.

Základem je pravidelné čištění pohovky vysáváním, tedy i v případě, že není přímo znečištěná, kterým odstraníte nános prachu.

Pokud se na sedačce objeví skvrna, je třeba okamžitě zasáhnout a pokusit se ji odstranit dříve, než se vsaje hlouběji do materiálu, kdy je čištění náročnější a ne vždy si vystačíte s domácími postupy.

Většinou si, stejně jako u kožené sedačky, vystačíte s vlhkým hadříkem. Někdy je třeba přitvrdit a vzít si na pomoc jar nebo prací prostředek, předtím ale doporučujeme vyzkoušet čištění se zvoleným prostředkem na co nejmenší a nejméně viditelné ploše – pro případ, že by se nemusel s materiálem potahu dobře snést. A až poté na zbytek znečištěné plochy.

Domácí čištění, obzvláště v případě látkové pohovky, je nicméně vhodné jen pro menší lokální znečištění – a to i v případě, že k němu použijete některý ze speciálních čistících prostředků, které jsou k dostání v obchodě.

V případě plošného nebo rozsáhlejšího znečištění raději svěřte vyčištění vaší sedací soupravy do rukou profesionálů – zajišťujících efektivní suchou anebo extrakční mokré čištění tzv. tepování. Jedině tak máte totiž 100% jistotu, že po odstranění skvrn na sedačce nevzniknou mapy.

Jak vyčistit koženou sedačku

Čištění kožené sedačky je zpravidla o poznání snazší. Na odstranění většiny standardních nečistot vám postačí navlhčený hadřík, s nímž stačí skvrnu párkrát přetřít a sedačka je zase jako nová. Pokud ne, doporučujeme použít speciální čistič na kůži, který by si s nečistotou měl již hravě poradit.

Po vyčištění aplikujte na sedačku emulzi na regeneraci a impregnaci kůže. Celkovou impregnaci pak provádějte 2-3x za rok.

Související:

Foto zdroj: Pixabay

Mohlo by se vám líbit:

Pohodlné bydlení díky kvalitním kobercům od Vopi

Chcete vymalovat obývací pokoj? Nakupte interiérové barvy v akci

Dejte vašemu domu nový „kabát“

Dům plný splněných vánočních přání

Špatně spíte? Na vině může být nevhodná matrace

Máte ve své provozovně kvalitní dílenský nábytek?