Rozlité víno či káva na sedačce není nic příjemného. Proto přinášíme základní tipy pro čištění látkové nebo kožené sedací soupravy, které mohou zažehnat katastrofu v podobě trvalého znečištění.

 Jak vyčistit látkovou sedačku

Náročnost čištění látkové sedačky se podstatně ovlivňuje materiál potahů a jejich struktura. Syntetika a hrubá struktura se obecně čistí snáze než přírodní materiály a jemná struktura. Obecně se také velmi špatně čistí látky imitující broušenou kůži.

Základem je pravidelné čištění pohovky vysáváním, tedy i v případě, že není přímo znečištěná, kterým odstraníte nános prachu.

Pokud se na sedačce objeví skvrna, je třeba okamžitě zasáhnout a pokusit se ji odstranit dříve, než se vsaje hlouběji do materiálu, kdy je čištění náročnější a ne vždy si vystačíte s domácími postupy.

Většinou si, stejně jako u kožené sedačky, vystačíte s vlhkým hadříkem. Někdy je třeba přitvrdit a vzít si na pomoc jar nebo prací prostředek, předtím ale doporučujeme vyzkoušet čištění se zvoleným prostředkem na co nejmenší a nejméně viditelné ploše – pro případ, že by se nemusel s materiálem potahu dobře snést. A až poté na zbytek znečištěné plochy.

Domácí čištění, obzvláště v případě látkové pohovky, je nicméně vhodné jen pro menší lokální znečištění – a to i v případě, že k němu použijete některý ze speciálních čistících prostředků, které jsou k dostání v obchodě.

V případě plošného nebo rozsáhlejšího znečištění raději svěřte vyčištění vaší sedací soupravy do rukou profesionálů – zajišťujících efektivní suchou anebo extrakční mokré čištění tzv. tepování. Jedině tak máte totiž 100% jistotu, že po odstranění skvrn na sedačce nevzniknou mapy.

Jak vyčistit koženou sedačku

Čištění kožené sedačky je zpravidla o poznání snazší. Na odstranění většiny standardních nečistot vám postačí navlhčený hadřík, s nímž stačí skvrnu párkrát přetřít a sedačka je zase jako nová. Pokud ne, doporučujeme použít speciální čistič na kůži, který by si s nečistotou měl již hravě poradit.

Po vyčištění aplikujte na sedačku emulzi na regeneraci a impregnaci kůže. Celkovou impregnaci pak provádějte 2-3x za rok.

Související:

Foto zdroj: Pixabay

Mohlo by se vám líbit:

5 tipů na pěknou přírodní dlažbu na vaši zahradu

Efektivní výběr sedací soupravy ve 3 krocích

Máte doma stará okna? Vyměňte je za nová plastová!

Jak vám plastové přepravky pomohou ve vašem podnikání?

Bezpečnostní dveře? To přece nepotřebuji, říkal jsem si…

Účet za vytápění vás nemusí zruinovat