Pro zdravého člověka je prach jen otravným elementem, kterého se musí pravidelně zbavovat. Pro ty z nás, které trápí alergie na prach a roztoče a snižuje jejich životní pohodlí, je ale doslova zlem. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, tady je pár osvědčených tipů, jak na prach.

Co je to prach, a proč je důležité se jej pravidelně zbavovat

Prach jsou mikroskopické částice, které v sobě obsahují jak škodlivé chemické látky z okolí, ale především úlomky kůže obyvatel domácnosti, zvířecí chlupy, roztoče a jejich exkrementy. Tedy nic příjemného. Přitom je všude kolem a denně jej vdechujeme.

Pozornost věnujte hlavně ložnici

Postel je místem, které roztoči a prach přímo milují a přímo se to nimi v nich jen hemží.

Proto byste měli prát povlečení alespoň jednou týdně.
Peřiny a polštáře pak jednou měsíčně. A týdně důkladně vyklepat – ideálně ne v místnosti, čímž prach jen rozvíříte, ale třeba venku nebo na balkóně.

Ze stejného důvodu, proč je důležité pravidelně praní lůžkovin, je dobré nezastýlat postel.

V případě, že patříte mezi alergiky na prach, zvažte polštářů, peřin a povlečení pro alergiky. Jsou sice dražší, než běžně, ale přesto se vám v takovém případě bohatě vyplatí, Použitý materiál totiž nepřitahuje tolik prachu a roztočů, což prospívá zdravému spaní.

Tip na značky povlečení a lůžkoviny pro alergiky – StopMite, Dadka

Pokud si lůžkoviny pro alergiky pořizovat nechcete anebo zatím nemůžete, pořiďte si alespoň takové, které se dají prát na 60 stupňů (platí obecně pro všechny textilie).

Pro snížení víření prachu – a kvalitní spánek obecně – by měla být v ložnici vlhkost kolem 50 % a teplota okolo 18-19 stupňů.

(Pomůže i čistička vzduchu – ideálně s ionizátorem, jste-li alergik).

 

Další praktické tipy pro úklid a snížení prachu

Důležitý je také pravidelný úklid celé domácnosti. Jednou ze zásad je: Při úklidu postupujte odspodu – nejdříve vysajte, poté utírejte prach…

 

Záclony a koberce jsou rájem prachu

Velké množství prachu se usazuje zejména na záclonách a kobercích, proto, pokud chcete prach omezit, je ideální koberce nemít a závěsy/záclony nahradit žaluziemi, z nichž se prach lépe stírá.

Pokud již koberec máte anebo se nechcete svého kusu vzdát, nejlépe uděláte, když na jeho vysávání použijete vysavač s HEPA filtrem, protože starší a obyčejné vysavače sice částečně vysají, ale daleko více jej rozvíří. Poté se opět usadí.

Vhodný interval pro vysávání koberců je jednou až dvakrát týdně.

Jednou za čtvrt roku byste měli koberce také důkladně vyklepat.

Vysávejte s otevřeným oknem.

Podlahu místo zametání a vysávání raději vytřete vlhkým hadrem. Omezíte tak víření usazeného prachu, takže jej odstraníte z domácnosti daleko více. Provádějte nejlépe denně.

 

Utírání prachu a prach ve skříních

Při utírání prachu používejte místo tradiční prachovky rukavice na prach, elektrostatické utěrky anebo navlhčený hadřík.

Ceny: rukavice na prach cca 50 Kč, utěrky na prach 40-100 Kč

Kromě konferenčního stolku, polic a stolů se nezapomeňte zaměřit také na všechny elektro-spotřebiče. Případně všemožné dekorace a lapače prachu.

A skříně, v nichž se usazují přímo hromady prachu, který se pak dostává na oblečení. Proto oblečení na běžné nošení ukládejte raději poskládané do plastových krabic s víkem. Sezonní kousky uložte do vakuových pytlů.

 

Pomohou i rostliny

V boji proti prachu pomohou i rostliny jako fíkus anebo africká fialka. Jejich listy totiž přitahují prach, který tak nepoletuje vzduchem, ten pak stačí pravidelně z listů otírat a máte zase o něco zdravější domácnost.

Mohlo by se vám líbit:

Účet za vytápění vás nemusí zruinovat

Servis plynového kotle a spalinových cest

3 úskalí, se kterými se můžete potýkat v novém domově

Barvy světla a typy LED žárovek aneb jak neudělat chybu při výběru osvětlení

Pohodlné bydlení díky kvalitním kobercům od Vopi

Užijte si rok 2019 v pohodlí vaší postele!