Pro správné fungování a denní rytmus organismu je zapotřebí žít v dostatečně osvětlených prostorách. Navíc prosvětlené obytné prostory působí příjemným dojmem. Co ale dělat, když nemůžete mít všude velká okna nebo máte místnost, ve které není možné okno vytvořit? Pořiďte si světlovod. Že nevíte co to je? Nevadí, o pár řádků dál se to dozvíte.

 

Co to je trubicové střešní okno neboli světlovod?

Světlovod je moderní zařízení, které nahradilo dřívější světlíky. Je tvořené z akrylátové kopule umístěné na střeše a difuzéru ústícího do stropu. Tyto dvě části jsou spojeny zrcadlovým tubusem, který je navržen pro maximální reflexní efekt. Klasické světlovou jsou dlouhé přibližně 180 cm a dají se libovolně prodloužit, ovšem se zmenšenou kvalitou osvětlení. Kvalitní světlovod tak při svitu slunce dokáže plně nahradit žárovku o výkonu 400 wattů.

světlovod v koupelně

K montáži světlovou není potřeba stavební povolení. Jedná se proto o jednodušší variantu, než pořízení střešního okna. Je vhodný do nových staveb i starších domů. Nabízeny jsou světlovou pro šikmé střechy se skládanou krytinou i téměř rovné fóliové střechy.

Některé světlovou pomohou s vyřešením problému s ventilací. Stačí horní část doplnit o speciální ventilační prvek. Stejně tak je možné světlovou využít i jako zdroj osvícení pomocí dovybavení jedné úsporné žárovky.

Jak namontovat světlovod

Aby světlovod plnil správně svojí funkci, musí být opravdu dobře namontován. Proto se nedoporučuje vlastní montování, ale raději využití služeb profesionálů. Dejte na předchozí reference a zkušenosti s firmou nabízející montáže trubicových střešních oken, protože nejlevnější namontování často nebývá nejlepší.

Na montáž světlovodu si troufněte pouze v případě, že skutečně víte naprosto přesně, jak postupovat. Při samotné montáži je zapotřebí alespoň dvou lidí.

Související:

Foto zdroj: produktové fotografie Fakro

Mohlo by se vám líbit:

Sauna v boji proti akné

Domácí fotovoltaická elektrárna s bateriemi šetří až 70 % nákladů na elektřinu

Rádi byste každý rok jezdili v novém automobilu? Tak zpozorněte!

Nevíte, čím obdarovat mužské členy rodiny? Poradíme vám

Dům plný splněných vánočních přání

Špatně spíte? Na vině může být nevhodná matrace