Každý řidič ví, že jeho auto potřebuje bezpečné parkování pod střechou. Pokud ale ještě nemáte kryté stání zajištěno a rozhodujete se, jestli zvolit přístřešek na auto nebo garáž, naše srovnání pro a proti vám rozhodování usnadní.

Výhody přístřešku na auto

Přístřešek na auto, někdy taky označovaný jako carport, má oproti zděné garáží zásadní výhodu v tom, že je v porovnání s ní téměř zadarmo. Zatímco cena alespoň průměrně velké garáže se pohybuje kolem dvou set tisíc, levný přístřešek na auto pořídíte už za něco málo přes třicet tisíc korun. Rozdíl v ceně je tedy značný a v tomto ohledu vítězí carport.

Přístřešky na auto jsou zároveň méně náročné i ze stavebního hlediska. Ve většina případů nevyžadují stavební povolení a montáž je otázkou dní či dokonce pouhých hodin, nikoliv týdnů až měsíců jako v případě garáže.

přístřešek na auto
Foto: Hobbytec

 

K dostání jsou také modely, zejména levnější carporty z hliníku, které díky jejich jednoduché konstrukci dokážete hravě smontovat svépomocí. Bez jakýchkoliv předchozích zkušeností a kutilského nadání. Pouze s pomocí jednoho až dvou pomocníků a základní sady nářadí, kterou máte jistě doma. Zpravidla jsou díky tomu také mobilní, takže bude-li potřeba, jednoduše přístřešek přesunete, a to se může v budoucnu jistě hodit.

Ve chvílích, kdy pod přístřeškem auto zrovna neparkujete, nabízí ideální prostor pro posezení s přáteli a rodinou během grilování a zahradních oslav. Dokáže tedy nejen ochránit automobil před nepřízní počasí, ale také posloužit jako náhrada za chybějící pergolu.

Přístřešky na auto vítězí v mnoha ohledech i po stránce designu, který je nejen praktický, ale také snadno přizpůsobitelný. Ať už se jedná o volbu barvy konstrukce a střešní krytiny, rozměry konstrukce, výškově nastavitelné sloupky anebo užitečné rozšíření v podobě bočního panelu. Kromě různých variant se samonosnou konstrukcí, vhodnou k umístění kamkoliv do prostoru, jsou k dispozici také přístřešky na auto ke zdi domu, případně stávající garáže.

Variabilní jsou také samotné materiály. Je tedy zcela na vašich preferencích, jestli se rozhodnete pro kovový nebo dřevěný přístřešek pro auto. A jestli zvolíte krytinu z tvrzeného skla, polykarbonátu či jiného materiálu. Polykarbonátové zastřešení mezi nimi však aktuálně vede. Optimálně totiž kombinuje dlouhou životnost, odolnost a estetický vzhled.

Výhody garáže

Zatímco přístřešky pro auta jsou otevřené, garáže jsou masivní a zcela uzavřené, vybavené zamykatelnými vraty. Výsledkem je vyšší zabezpečení nejen samotného automobilu, ale také ostatních uschovaných věcí. Garáže tedy současně může sloužit i jako sklad.

garáž
Foto: Hobbytec

A přestože je dnes stále většina garáží řešena formou samostatné stavby stojící odděleně mimo dům, garáže, které jsou přímo jeho součástí a umožňují vstup přes dveře z domu, mají nad carportem výhodu. Odpadá totiž přecházení od domu k přístřešku, takže v případě nepříznivého počasí nemusíte mít obavy z promoknutí. Vykládání nákupu z auta a jeho přenášení je pak také mnohem pohodlnější.

Pokud se časem rozhodnete automobil parkovat jinde nebo jej prodat a nový již nekupovat, má garáž další výhodu. V případě potřeby ji můžete kdykoliv přestavět na klasický obytný prostor a získat tak navíc například pokoj pro hosty, letní zahradní chatku nebo klubovnu.

I garáž má tedy své výhody, její cena však stále odvádí více a více lidí k přístřeškům na auta. Pokud však přesto preferujete garáž, ale nechcete investovat horentní sumy a spoustu času do výstavby, mohou být řešením prefabrikované betonové anebo plachtové garáže, které jsou cenově dostupnější než tradiční zděná výstavba.

Náhledové foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit:

Pohodlné bydlení díky kvalitním kobercům od Vopi

Chcete vymalovat obývací pokoj? Nakupte interiérové barvy v akci

Dejte vašemu domu nový „kabát“

Dům plný splněných vánočních přání

Špatně spíte? Na vině může být nevhodná matrace

Máte ve své provozovně kvalitní dílenský nábytek?