Kromě tradičních skleníků existují také skleníky z polykarbonátu, jaké mají výhody, a kdy je používat?

Novější materiál je lepší materiál

Klasický skleník tvořený skleněnými tabulkami patří mezi nejčastější řešení, které na našich zahrádkách uvidíte. Neznamená to však, že se jedná i o řešení nejlepší. Skleněné tabule totiž propouštějí dovnitř skleníku za horkých a hlavně slunečných letních dnů až příliš mnoho paprsků, které pak skleník rozehřívají na takovou teplotu, která může rostlinám uškodit. I proto je vhodné volit novější materiály.

Polykarbonátový skleník

Mezi ty patří i polykarbonát, který v sobě skrývá řadu výhod oproti skleněným tabulím. Tou první je bezesporu lehkost materiálu, bezpečnost a možnost tvarování, které nám sklo nedovolí. Můžeme tak vytvářet skleníky obloukové, které nám do skleníku nepropouštějí světlo pod tak ostrým úhlem, rostliny jsou v něm více chráněny a mohou růst do větší výšky.

Celoroční pěstování

Polykarbonát navíc skvěle drží teplo, takže v něm lze pěstovat plodiny i mimo sezónu, což bohužel klasický skleník neumožňuje. Pěstovat tak lze i na jaře a na podzim a v zimě vás vytápění polykarbonátového skleníku nebude stát tolik co skleníku skleněného.

Pro který se rozhodnout?

Při rozhodování je tedy důležité vzít v úvahu místo, kde žijete a také svůj pěstitelský záměr. Pokud chcete pěstovat ovoce a zeleninu i přes pěstitelskou sezónu, je polykarbonát jasnou volbou. Pokud však dáváte přednost pěstování spíše rostlinám, je vhodné díky světelné propustnosti volit spíše klasickou skleněnou variantu.

Přečtěte si také:

 Foto: Hobbytec

Mohlo by se vám líbit:

Zlatobýl obecný: léčivé účinky a základy pěstování

3+1 květin, které do vaší zahrady přivábí hejna motýlů

Venkovní kuchyně: jak ji správně zařídit

Bazalka: jak na pěstování v květináči

MÁTA: jak na pěstování v květináči?

Rýmovník: pěstování + recept na čaj a sirup z rýmovníku