Opadávají poslední okvětní lístky a blíží se konec sezóny a zima. Jak vhodně ostříhat růže, připravit je na další sezónu a zabezpečit je proti mrazu?

Stříhání a prořezání růží

Stříháme hlavně keřové a stromkové růže, u kterých je nutné opravovat tvar a zahušťovat je. Střih provádíme kousek od místa, kde vyrůstají listy. Takové místo se nazývá očko. Provedeme tedy přibližně střih 5-8 oček v místech, které směřují ven. Ideální doba pro tuto úpravu je začátek října.

Pro každý typ růží se provádí jiný střih. Keřové růže se vyplatí před zimou stříhat co nejméně, aby byly odolnější. U popínavých růží lehce upravte tvar a odstraňte přečnívající nehodící se výhonky a okolí kořenů přikryjte chvojím. Stromkovým růžím přivažte koruny k zemi a přihrňte okolo trochu zeminy.

Pozor na černou skvrnitost

Na podzim je stále poměrně teplo, ale zároveň vlhko. To jsou ideální podmínky pro šíření houbové nemoci, která je označována jako černá skvrnitost. Spory se šíří vzduchem a proto není možné mechanicky zabránit jejich uchycení se na rostlinu a vypuknutí onemocnění. Černou skvrnitost poznáte na první pohled podle malých černých teček, které se postupně zvětšují.

Pokud se ve vašem okolí vyskytují růže, které jsou napadané černou skvrnitostí, nečekejte, až se tento problém přenese i na vaše květiny. Aplikujte speciální preventivní postřiky, které zabrání rozvinutí nemoci, která se později velmi složitě odstraňuje.

Sledujte první mrazíky

Hlídejte si předpověď počasí a při prvních zmínkách o blížících se mrazících nahrňte okolo růží více zeminy a přikryjte se chvojím. Zůstanou tak pěkně v teple a budou izolované od okolního ledového vzduchu a suchého mrazu, který by je mohl spálit.

Dají se růže vysazovat na podzim?

V obchodech stále nabízejí sazenice růží. Je ale chytré vysazovat je právě v tomto období? Pokud máte s pěstováním růží alespoň základní zkušenosti a víte, jak je připravit na zimu, není problém. Důležité je ale dát si opravdu pozor na to, aby růže nezmrzla. Obecně je ale lepší zasazovat růže v jarních měsících, kdy lépe zakoření a není tak vysoké riziko, že by je poškodil mráz a tuhá zima.

Související:

Mohlo by se vám líbit:

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě

6 důvodů, proč byste měli zastřešit váš bazén

Jak velký by měl být váš bazén?

5 geniálních rad, jak se zbavit vos na vaší zahradě + tipy na přípravky proti vosám