Podlahové topení má mnoho výhod, pro které se určitě vyplatí. Známým faktem je, že teplý vzduch stoupá vzhůru. Proto můžete místnost vytopit klasickým způsobem na vyšší teplotu, a přesto pociťujete u podlahy chlad.

Naproti tomu podlahové topení znamená teplo na nohy, což je potvrzením známé pravdy, že důležité je mít nohy v teple a hlavu v chladu.

Pro jaké podlahy je topení vhodné

Nejméně vhodné jsou tepelné izolanty, jako je například silná dubová deska. Naopak nejvhodnější jsou podlahové krytiny, které mají dobrou tepelnou vodivost, jako je například keramika. Příliš vhodné nejsou oblíbené plovoucí podlahy, i když jsou ovšem na trhu k dostání i speciální materiály určené přímo pro podlahové topení.

 

Optimální podlahovou krytinou pro použití podlahového vytápění je kámen a keramika. Obzváště keramické dlaždice mají minimální teplotní odpor a sálají teplo do prostoru. Ze všech podlahových krytin mají dlaždice a kámen největší tepelnou vodivost a energie z topných trubek nebo kabelů se rychle přenáší na povrch podlahy.

Do jakých místností

Podlahové topení se nejvíce používá v přízemí rodinných domů. Dnešním trendem jsou velké obytné místnosti spojené s kuchyní, ve kterých se odehrává většina rodinného života. Proto je podlahové topení v této místnosti vhodné jak pro dospělé, tak zejména pro děti. Při večerním posezení u televize nemusíte přitápět, neboť podlahové topení postačí. Ideální je podlahové topení v koupelně a na záchodě. Můžete bez problémů chodit bosí, neboť keramické dlaždice jsou příjemně vyhřáté. Rovněž dětský pokoj je pro podlahové topení jako stvořený, protože si děti hrají nejvíce na zemi a zároveň jim nehrozí úraz jako třeba u tělesa ústředního topení.

Další informace

Odradit by vás mohl pomalý náběh topení, než je tomu u jiných zdrojů. Velkou místnost vyhřejete nejdříve za hodinu. V koupelně to nevadí, jelikož tuto místnost využijete nejspíše až večer. Obytnou místnost, ve které se rodina nejvíce zdržuje je proto dobré doplnit ještě o jiný zdroj v podobě krbových kamen, přímotopu nebo jiného druhu topení.

 

Výhodou je možnost nastavení teploty, aby hřála přesně tak, jak chcete. Pokud budete mít v každé místnosti regulační ventil, můžete například v ložnici topení vypnout. Pro případ silných mrazů je dobré kombinovat podlahové topení s jiným zdrojem. Ideální je například tepelné čerpadlo, kterým lze ušetřit náklady za elektrickou energii a k tomu krbovou vložku, ve které si přitopíte levným dřevem.

Přečtěte si také:

Mohlo by se vám líbit:

Originální dům? Navržený od stavebního architekta!

Výhody kuchyně na míru

Systémy větrání s rekuperací Zehnder pomáhají plnit směrnici NZEB

Čím se řídit při výběru povlečení?

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu

Větrání s rekuperací při rekonstrukci bytu