V minulosti bylo podlahové topení synonymem pro luxus či přinejmenším nadstandard. V posledních letech se však zabydlelo i v domácnostech „střední třídy“. Češi mu přichází na chuť a nemohou si vynachválit tepelnou pohodu, které vytápěním radiátory či kamny dosáhnout nelze. Klima nastolené teplem od země je pocitově mnohem lepší a nedochází k propastným rozdílům mezi podlahou a stropem. Pokud si s myšlenkou na pořízení podlahového topení pohráváte i vy, jste na správné cestě ke zvýšení životního komfortu. Jen se nezapomeňte seznámit se všemi aspekty  – včetně těch negativních.

Jednou z výhod podlahového topení je možnost umístění do libovolné části bytu či domu. Šikovný topenář systém bez problémů nainstaluje kamkoliv budete chtít – do verandy, koupelny i do podlahy v okolí kuchyňské linky. Na typu podlahy přitom záleží až v druhé řadě, podstatné je realizovat pokládku dle instrukcí výrobce a respektovat maximální povrchovou teplotu pro kontakt s danou krytinou.

Jaký typ podlahového topení zvolit?

Zájemce o podlahové vytápění dostává na výběr mezi teplovodní a elektrickou variantou.

Do teplovodního systému se teplo dostává od topidla (kotle) a k výhodám patří lepší akumulace tepla, tedy i výrazně levnější provoz. Za negativa lze pokládat vyšší počáteční investici, technicky náročnější instalaci (měl by ji provádět zkušený vodoinstalatér) a fakt, že se zvýší celková výška podlahy.

Elektrické podlahové vytápění je cenově dostupnější a umožňuje přesnou regulaci teploty. V konečném součtu je však dražší, a proto se hodí spíše jako doplňkový zdroj tepla to místností, ve kterých se pobývá jen kratší dobu (nejčastěji koupelna). Často si je pořizují také majitelé nízkoenergetických staveb.

Oba typy pak přináší úsporu nákladů za energie: teplovodní systém umí pracovat i s nízkoteplotním tepelným zdrojem, díky elektrickému lze využívat tarif se zvýhodněnou sazbou. Instalatéři vyzdvihují také fakt, že podlahové topení je vždy skryto očím, což se hodí především ve větších místnostech, které by se bez většího počtu radiátorů účinně nevytopily.

Mohlo by se vám líbit:

Máte doma skladiště? Vestavěná skříň může být správnou volbou

O venkovní bazén pečujte pravidelně, nečistoty jsou všudypřítomné

Jak vybrat ideální lustry do kuchyně a jídelny

Čeká vás výměna střechy? Jděte na to chytře!

3 tipy, jak si poradit s výběrem cihel pro stavbu

Zateplení domu se vyplatí po finanční i praktické stránce