Kdo by neměl rád malé červené jahody. Pokud máte zahrádku, pak jistě využijete možnost výsadby jahod.

 

Jak na pěstování jahod?

Půda pro jahody musí být připravená o něco dříve, než jahody vysadíte. Záhon by se měl ideálně založit již na podzim a posléze pohnojit.

Na jaře by se do záhonu měl přidat kompost a teprve poté by se měly vysadit nové sazenice jahod. Po rašení se musí jahody opět přihnojit a následně třikrát až čtyřikrát okopat. Nezapomeňte na zavlažování záhonu a před sklizní ještě jahody přihnojte. Poté už můžete červené plody sklízet a dále opět nakypřit půdu, odstranit šlahouny a listy napadené nemocemi. Před mrazem byste měli jahodník zakrýt chvojím.

Jako ideální doba pro výsadbu jahod se jeví období mezi počátkem srpna až koncem září. V tu dobu totiž může jahoda dostatečně zakořenit a hlavně noční teploty nejsou až tak nízké.

Výhody výsadby s černou textilií

Jahody se velice často vysazují do černé netkané textilie. Tento způsob výsadby má mnoho kladů. Tato textilie totiž dovede jahodám zajistit více slunečního svitu, takže plody zrají o něco dříve a hlavně mají vyšší obsah vitamínu C. Kromě toho textilie chrání před plevely. Půda se díky černé textilii nemusí kypřit a propouští lehce vláhu. Plody v černé textilii také nejsou špinavé a lépe se sbírají.

Samotná výsadba

Sázet můžete rukou nebo speciální lopatkou – udělejte půlkulatou jamku, která bude minimálně deset centimetrů hluboká a stejně široká. Následně do jamky nalijte půl litru vody. Po jejím vsáknutí navrstvěte na dno kopeček kompostní zeminy. Následně na tento kopeček položte sazenici a doširoka rozprostřete kořínky. Posléze zasypte zeminou a přitlačte. Poměrně důležitá je u výsadby jahod hloubka sázení. Sazenice totiž nesmí být příliš hluboko ani nahoře.

Po nalezení správné hloubky sazenice zalijte. Pozor si dávejte na velká horka. Pokud by měla nastat, pak jahody na dobu dvou až tří dnů raději zastiňte, ať o ně nepřijdete.

Přečtěte si také:

Mohlo by se vám líbit:

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě