Čerstvá domácí zelenina je plná vitamínu a naopak v ní nenajdete žádné stopy po chemických látkách. Na balkóně si můžete vypěstovat hodně druhů zeleniny a mezi ně patří i paprika. Podívejte se, co všechno je potřeba znát, než se pustíte do pěstování vlastních paprik.

Správná odrůda je polovina úspěchu

Při pěstování paprik v omezených prostorech na balkóně nebo terase, je důležité vybrat vhodnou odrůdu, která nemá velké nároky na prostor. Do nádoby se například skvěle hodí úrodná a poměrně nenáročná odrůda Amy.

Na začátku všeho je semínko

… nebo sazenice. Rozhodněte se, jestli se pustíte do pěstování přímo od výsevu semínek, nebo koupíte už vyrostlé sazenice.

Výsev paprik se doporučuje v polovině ledna. Vyséváme buď do rašelinových váčků, nebo do mističky s rašelinou provzdušněnou perlitem. Pro správný vývoj a růst je důležité udržování teploty přibližně kolem 25°C a stálá vlhkost. Ideálních podmínek se dá snadno dosáhnout v malých pařáčcích určených na výsevy, nebo po přikrytí nádoby jinou průhlednou nádobou s malými otvory. Až malé rostlinky získají první lístky, přesaďte je do sadbovačů nebo malých květináčku, kde před umístěním do velké nádoby povyrostou a zesílí.

Výsadba sazenic do správné nádoby

Připravíme si kvalitní substrát, granulovaný hnůj a vhodnou pěstební nádobu ideálně se samozavlažovací funkcí. Sazeničku opatrně přesadíme a nejlépe ihned zalijeme hnojivem rozpustným ve vodě. Přesázené papriky umístíme ven na slunné stanoviště nejdříve v polovině května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky a při teplotách nižších než 10 °C je lepší papriky schovat dovnitř.

Pravidelná péče je základ

Rostlinu pravidelně zaléváme a přihnojujeme rozpuštěnými hnojivy. Sledujeme, jestli se u paprik nezačnou vyskytovat mšice, které rostlině znemožní další růst a vývoj a mohou vést až k jejímu úhynu. V případě výskytu mšic je nutné aplikovat ochranný přípravek, který není škodlivý a po umytí zeleniny je naprosto neškodný.

 

Přečtěte si také článek: Mšice, likvidace – babské rady

Paprika se nemá ráda s rajčaty

Pokud na balkóně chcete pěstovat rajčata i papriky, doporučuje se umístit je co nejdále od sebe. Nejlépe na druhý konec balkónu. Rajčata totiž vylučují silice, které paprikám vadí a brání jim v růstu.

Pokud dodržíte všechny zásadní body pro pěstování paprik a ochráníte je před škůdci a nepřízní počasí, těšte se na chutné a čerstvé papriky, které v obchodě neseženete.

Související:

 

Mohlo by se vám líbit:

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě