Jak na pěstování levandule na zahradě od výsadby, množení až po stříhání.

Obsah článku: Výsadba a pěstování | Druhy levandule | Množení | Stříhání

Výsadba a pěstování levandule

Levandule je stále zelený, trsovitý, dřevnatý a rozvětvený polokeř charakteristický svými drobnými fialovými květy. Některé druhy dorůstají do výšky 90 cm. Má malé a velmi aromatické květiny, nejčastěji bleděmodré až tmavě fialové barvy (mohou být i bílé, žluté nebo růžové).

Levanduli vysazujeme na jaře nebo na podzim. Mladé rostliny můžeme vypěstovat ze semínek nebo si můžeme zakoupit několik centimetrové sazenice. Také můžeme využít způsob rozmnožování pomocí řízků ze stonku.

Pokud se obáváte silných mrazů, rostlinu můžete na zimu připravit tak, že ke kořenům přidáte konopná vlákna a různé suché listy a seno, případně slámu. Nejideálnější půda na pěstování je kamenitá a vápnitá.

Levandule se hůře pěstuje v jílovitých, mokrých půdách. Nejkrásnější květiny a výsledky pěstování se dostaví po dvou až třech letech pěstování. Taktéž vám pěkně při správné péči vyroste levandule v květináči.

Jak pěstovat levanduli

Sázíme na otevřených prostranstvích, ale dejte pozor, pokud je rostlina příliš mladá (1 rok a méně) aby ji slunce nespálilo.

Není špatné ji nechat v květináči (než ji vysadíte na stálo) a umístit ji na její stanovisko, aby si zvykla na nové klima. Hlavně u některých citlivých kultivarů, je to až nutnost. Při sázení do řady dodržujte potřebný odstup (cca 30-40 cm), aby bylo zachováno dobré větrání.

Ideální čas na výsadbu je jaro ale nic se nestane, pokud to uděláte i později (ne však na začátku zimy).

Druhy levandule

Levandulí je více než 30 druhů a 60 kultivarů.
V našich podmínkách se nejčastěji setkáte s levandulí: úzkolistou / lékařskou / anglickou (latinský název Lavandula angustifolia, L. officinalis, L. Vera) nebo motýlkovou / francouzskou / španělskou (Latinsky Lavandula stoechas) a lavandinou. Jednotlivé druhy se liší velikostí, barvou květu, vůní, odolností, atd.

Množení levandule

  • Z mateřské rostliny odřízněte konce výhonků bez květin. Každý odřezek o délce 8-10 cm.
  • Ze spodní poloviny řízků odstraňte všechny listy.
  • Odřezky pak svisle zapíchněte do misky se substrátem na rozmnožování a dobře přitlačte.

Misku s řízky dejte na světlé, ale ne slunné místo, pravidelně roste a zalévejte. Do zimy rostlinky zakoření a začnou vyrůstat nové výhonky. Na jaře mladé sazeničky přesaďte do samostatných květináčů.

Stříhání levandule

Obecné pravidlo: na mladé rostlině v prvním roce se seřízne vrch, jakmile dosáhne přibližně 12-15 cm.

Měla by se stříhat vždy po odkvětu (v srpnu), do zimy si pak ještě stihne vyhnat výhonky, které sice již nezakvitnou, ale ochrání rostlinku před mrazy. V případě, že si její přezimování chcete pojistit, přikryjte ji suchou trávou. Další jemný střih přichází na řadu na jaře. Tyto dva střihy ročně vám zajistí krásný hustý košatý vzhled.

Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit:

Moderní ploty z betonu

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií