Zajímáte se o pěstování angreštů? Přečtěte si, jak se angrešty stříhají, jaké choroby je ohrožují a co je třeba udělat pro pěknou úrodu.

Obsah: Stříhání • Řez • Choroby • Výsadba

Keře angreštů zaujímají čestné místo v mnoha zahradách. Bobule je známá svou výbornou produktivitou. V příznivých podmínkách, angrešt roste více než 20 let.
Samozřejmě k dosažení dobrých výsledků, je třeba věnovat keřům velkou pozornost. Angrešt nemá rád stín a nadměrně vlhkou půdu. Za takových okolností je zde velké riziko hniloby kořenového límce keře, a v důsledku toho smrt rostliny. Ze stejného důvodu nedoporučujeme angrešt sadit do těžkých jílovitých půd.

Stříhání angreštu

Odborníci doporučují nenechávat keř s angrešty růst do výšky. Ideální je každý rok odstřihnout špičky hlavních větví. Snažíme se, aby keře měly dostatek světla a nebyly přehuštěné, aby co největší listová plocha byla pod přímým slunečním zářením. Ideální čas na „sestřih“ keřů je na podzim, po pádu listí.

Řez stromkového angreštu

Abychom na keřích angreštu měli dobrou úrodu kvalitního ovoce, třeba je každý rok prořezat. Aplikace řezu může být různá a to vzhledem k vzrůstu jednotlivých kultivarů, tvaru, délky a četnosti bočního obrostu.

Stromkový angrešt si žádá, co nejjednodušší řez s přihlédnutím na životní cyklus těchto ovocných druhů. Do doby plné rodivosti provádíme řez výchovný, v období plné rodivosti řez udržovací a v případě další rentabilnosti provádíme řez zmlazovací. Pokud jde o výchovný řez, měl by být ukončen v průběhu 3 let.

Přečtěte si také: OCTOMILKY, JAK SE JICH ZBAVIT

Udržovací řez děláme každý rok v zimních měsících a v předjaří a měli bychom ho ukončit do začátku vegetace. Realizace udržovacího řezu spočívá v tom, že seřízneme výhonky nadpočetné, které keř nadměrně zahušťují.

Choroby angreštu

Na angreštu se nejčastěji vyskytují dva druhy padlí. Americkou padlí angreštu vyvolává houba Sphaerotheca mors uvae, evropskou padlí houba Microsphaera grossulariae. Listy, ovoce a výhonky angreštu mají bílý práškový povlak. Nemocné bobule nerostou, chřadnou a odpadávají. Listy se kroutí a schnou, výhonky ztmavnout a umírají.

Další onemocnění se nazývá Bokalchataya rez – příznaky onemocnění: listy a angrešt má oranžové skvrny. Nebo se na angreštu objevují bílé skvrny (2-3 mm v průměru). Na začátku jsou skvrny hnědé, a pak ve středu zbělají a hnědé zůstanou pouze okraje. Možnosti ochrany – preventivní postřiky ohrožených angreštu před kvetením a po odkvětu rostlin zejména za suchého a teplejšího počasí.

Výsadba angreštu

Zakoupené sazenice mohou být zasazeny v zemi brzy na jaře nebo na podzim a to od října až do zamrznutí půdy. Nicméně, podzimní výsadba angreštu je považována za vhodnější, protože kořenový systém v této době přežívá lépe. Vysazujeme je v řadách na vzdálenost 0,8 až 1 m, od sebe je dáváme na vzdálenost 2,5 až 3 m.

Před výsadbou pozemek dobře připravíme. Odstraníme vytrvalé plevele a zaryjeme chlévský hnůj nebo kompost v množství 4 kg na m2. Tuto přípravu uděláme nejméně měsíc před výsadbou.

Mohlo by se vám líbit:

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě