Chystáte si splnit svůj celoživotní sen? Budete stavět rodinný dům? Nechcete zbytečně utrácet peníze za energie? Chcete postavit zdravý dům bez průvanu a plísní? Pak popřemýšlejte o výhodách pasivního domu. Pasivní dům je perspektivním řešením a svými vlastnostmi obstojí i v dlouhodobém časovém horizontu. Je to zkrátka dobrá investice do života a do budoucnosti.

Co je to vlastně pasivní dům?

Pasivní dům je stavba, která splňuje přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Velmi efektivně využívá tepelnou energii svých obyvatel, spotřebičů a slunce. Je třeba ji vytápět jen 15 až 20 dní ročně, takže vyúčtování za palivo nebo elektřinu tvoří jen malý zlomek domácích výdajů. Obvykle má pasivní dům velmi kompaktní tvar a vzduchotěsný obal s okny orientovanými směrem na jih. Dům neustále větrá, aniž by přitom ztrácel příliš mnoho své tepelné energie. Pasivní dům je vlastně logickým vyústěním moderní architektury s použitím nejmodernějších technologií. Typický dům v pasivním standardu není příliš členitý, protože kompaktní tvar lépe drží teplo. Je chráněn kvalitní izolací, aby tepelná energie neunikala tenkými zdmi. Pro udržení tepla jsou samozřejmě klíčová okna, jimiž je dům osazen. I ta mají speciální vlastnosti doložené certifikátem a musejí splňovat přísná kritéria.

Společnost Oknoplastik je ryze česká firma a vyrábí kvalitní okna nejen pro pasivní domy.

Jaké parametry musí splňovat okna vhodná do pasivních domů?

Vzhledem k tomu, že jsou pasivní domy dokonale těsné a využívají strojní větrání s rekuperací, musí být dokonale těsná i okna, která splňují nejvyšší třídu průvzdušnosti 4, což je minimální průvzdušnost. Je nutné, aby jednak skla dokonale těsnila a současně i doléhal dobře vnitřní těsnící profil křídla. Pří výběru oken pro pasivní domy se mluví hlavně o součiniteli prostupu tepla oknem Uw, jež musí být menší než 0,8 W/m2K. Ale je to opravdu jediné kritérium, které je nutné sledovat? Jsou zde ještě další parametry? Samozřejmě, ale ty se netýkají jen pasivních domů. Vždy chceme dobrou kvalitu za příznivou cenu, dlouhou životnost, minimální nutnost údržby, atraktivní design a samozřejmě, nestojíme o kondenzaci vlhkosti. Vedle samotných parametrů je důležitá také správná montáž oken. Abychom měli jistotu, že pasivní dům a okna dobře těsní, provádíme po dokončení obálky budovy test vzduchotěsnosti tak zvaný Blower Door test.

Okna pro pasivní domy Pasiv EVO a Perfekt EVO od českého výrobce Oknoplastik mají 6komorový systém.

Jaké typy oken jsou vhodné do pasivních domů?

Typickým výrobcem oken, jež má také bohaté a letité zkušenosti s okny pro pasivní domy, je společnost Oknoplastik. Vyrábí vedle klasických oken i speciální okna, která jsou vhodná svými parametry a vlastnostmi právě do pasivních domů. Ty mají tři těsnící roviny a obsahují speciální izolační vložkou z vysoce síťovaného polyethylenu, jež je opatřena hliníkovou fólií, která odráží teplo. Tato speciální okna mají navíc i vysokou odolnost proti vloupání. Plastová okna do pasivních domů pod obchodním názvem Pasiv EVO jsou vyráběna z velmi kvalitních profilů německé firmy Salamander a osazena kováním SIEGENIA-AUBI. Mají 6komorový systém a jsou zasklena izolačními trojskly s Ug = 0,5 W/m² K s plastovým rámečkem. Mají také speciální ocelovou výztuhu s přerušeným tepelným mostem a izolační vložky v rámu i křídle. Stavební hloubka oken je 82 mm.

Na závěr si dovolím malé shrnutí. Pasivní dům skoro téměř nepotřebuje vytápění, přitom automaticky větrá a udržuje hravě normální pokojovou teplotu. Dobří architekti umí navrhnout poměrně levné a efektivní řešení, ale technologie samozřejmě „něco“ stojí. Za pasivní dům si připlatíte cca o 15 – 20 % navíc, ale výsledná nemovitost má až dvojnásobnou tržní hodnotu, oproti běžné novostavbě.

Mohlo by se vám líbit:

Podlahové topení je komfortní, ale má i nevýhody

3 tipy, jak si poradit s výběrem cihel pro stavbu

Zateplení domu se vyplatí po finanční i praktické stránce

Opravdu nenáročný bazén? Jeden bychom pro vás měli!

Plovoucí podlahy se hodí do každého interiéru

Moderní nábytek do obývacího pokoje