Střecha domu nezůstane ušetřena od pozvolných nánosů mechů, lišejníků, řas a dalších nečistot, jako je například ptačí trus. Centimetrové mechové povlaky mohou bránit správnému odtékání a akumulovat v sobě vlhkost.

Takové vrstvy jsou ale spíše vzácností. Běžný povlak vypadá jako nežádoucí zabarvení do zelena. Nepůsobí technické škody ani neovlivňuje životnost střešní krytiny. Jeho zápory jsou v podstatě estetického charakteru. Zda takovým povlakům vyhlásit válku, si musí člověk dobře rozmyslet. Dostat je ze střechy je totiž podstatně náročnější a nezřídka se přitom napáchají nemalé škody.

Na malý přístřešek si můžeme troufnout sami. Povlaky stačí odstranit kartáčem nebo malým košťátkem. Jedná se ale jen o povrchové čištění, které nepostihne živnou půdu mikroorganismů. Dříve či později jej bude nutné zopakovat.

 

 

Rizika u velkých ploch

Hlavní problém představují velké střešní plochy, především šikmých sedlových střech. Majitelé domů se často chtějí zbavit povlaků tlakovou vodou nebo tlakovou párou. Pokrývači ale varují, že nesprávným použitím vysokotlakých čističů může dojít k poškození krycí fólie s následnou netěsností střešní krytiny, v nejhorším případě spojenou se vznikem zdraví škodlivých plísní. Vysokotlaký čistič také může narušit povrch starších střešních tašek. Tabu pro vysokotlaké čističe jsou střešní krytiny obsahující azbest.

Co dál

Další krok při sanaci střechy představuje následné chemické ošetření. Většina vhodných nátěrových hmot se vyrábí z akrylátů a nanáší se nástřikem. Kritická místa, jako například lemy a překrytí, ale přitom často zůstanou neošetřena. Na rohy a kouty, kde zůstaly zbytky špíny, nátěr nechytá, a tak při sebemenším pohybu vlivem teplotních změn praskne. Pod ochrannou vrstvu nátěru tak pronikne vlhkost. Klasickým střešním taškám navíc nátěr uzavře povrch a může tím narušit jejich přirozenou výměnu vlhkosti. Důsledkem je zhoršení jejich mrazuvzdornosti.

Čeho se vyvarovat?

Nevyplácí se pozvat si k vysokotlakovému čištění drobného živnostníka nebo podomního poskytovatele. Pokud se později ukáže poškození, obvykle taková firma není k dohledání. Ovšem také sám majitel by se měl vyhnout veškerému pohybu po střeše domu, obzvláště má-li střešní krytina již něco za sebou. Přetížením mohou vzniknout lokální nenápadné trhlinky, které při prvním mrazíku způsobí, že střešní taška praskne. Ze všech těchto důvodů je lepší přenechat čištění střechy profesionálům.

 

Mohlo by se vám líbit:

Podlahové topení je komfortní, ale má i nevýhody

3 tipy, jak si poradit s výběrem cihel pro stavbu

Ideální rodinná dovolená? S karavanem na místě vašich snů

Mobilní plachtové haly mají všestranné využití!

Nalezněte s námi ty nejúžasnější a architektonicky nejkrásnější kasina na světě

Zateplení domu se vyplatí po finanční i praktické stránce