Octomilky - zdroj foto: pixabay

Přečtěte si, praktické tipy, jak na octomilky a jejich vyhubení snadno a rychle.

Octomilky neboli také banánové či vinné mušky jsou drobounký hmyz, který není nijak nebezpečný, ale když se v domácnosti vyrojí v hojném počtu, není to rozhodně nic příjemného.

Obsah: Prevence | První pomoc | Lapače na mšice | Masožravky

Prevence je základ

Mušky octomilky se do domácnosti dostanou nejčastěji otevřeným oknem, k rozšíření však dochází pouze tehdy mají-li se čím živit, a kde naklást svá vajíčka. Tím je nejčastěji přezrálé a shnilé ovoce. Nebo sladké šťávy, zbytky vína…

Proto je důležitý především pravidelný úklid – odstranění déle otevřených sklenic, zbytků zmíněného ovoce, pokud možno denní vynášení odpadků.

 

Tipy, jak se zbavit octomilek

Úklid – první pomoc i prevence

Pokud jste podcenili prevenci – úklid, je nejjednodušším způsobem likvidace octomilek opět pečlivé uklizení výše zmíněného a vyčištění všech míst, kde se octomilky hojně vyskytovaly resp. nalezení a odstranění příčiny jejich výskytu. Zpravidla se jedná o kuchyňskou linku, prostor okolo koše, rohů místnosti či parapety.

 

Lapač octomilek

Domácí výroba

Osvědčená past na octomilky je například pet lahev, sklenice naplněná vínem, zbytky piva a vším, co mají octomilky rády, s přídavkem menší dávky Jaru, následně překrytá fólií s malými otvory, přes které přepadnou dovnitř a už ale ne ven. Postup je tedy podobný, jako když se v létě zbavujete dotěrných včel kolem zahradního posezení.

Případně můžete provést v podstatě totéž, s tím rozdílem, že všechny tyto zbytky ovoce… naskládáte na prkénko či talíř, vyčkáte než se na něm octomilky shluknou a pak je nemilosrdně vcucnete vysavačem – úspěch jistý, může však vyžadovat opakování a zabere to i nějaký čas.

Přečtěte si také: JAK SE ZBAVIT RYBENEK

 

Lapače z obchodu

  • Použijte sprej na octomilky, kterým vystříkáte celou místnost či rovnou místa, kde se mušky rojí, čímž octomilky odstraníte raz dva, v místnosti však nesmí být přítomné potraviny. Cenově se většinou vejdete do 100 Kč.
  • Pasti s vábícími roztoky fungují na stejném principu jako past domácí výroby, jen s tím rozdílem, že je příprava bez práce a je použitelná opakovaně. Nejčastěji mají tvar ovoce a obsahují speciální vábící roztok, na který se mušky nechají zlákat, dostanou se do lapače a následně v něm zahynou. Oproti spreji může být v dosahu potravin (v závislosti na typu).

 

Mezi oblíbené lapače octomilek patří například ten značky Bros, který běžně koupíte za asi 100-130 Kč. Náhradní náplň, kterou je nutné měnit cca co měsíc, pak za cenu okolo 45-60 Kč.

 

  • V případě lapače bez roztoku pak kupujete jen samotný mechzanismus, náplň pak opět tvoří, stejně jako v případě podomácku vyráběné pasti vámi vložený kus ovoce, trocha vína… Cena je srovnatelná s lapačem s vábícím roztokem, ušetříte tak především na tom, že nemusíte dokupovat náplň.
  • Lepící tyčky jako například fly stick na octomilky jsou rovněž účinným pomocníkem v boji, octomilky se na něj přilepí. Výhodou je nižší cena – za cenu jednoho lapače s náplní totiž koupíte hned 2 až 3 ks to lepivé pasti.

 

Květiny aneb nastražte na vinné mušky Adélu

 

Zajímá vás, jak se zbavit mušek octomilek ekologicky? Jednoduše, pořiďte si masožravou květinu, pro kterou budou, stejně jako mouchy a další dotěrný hmyz, vítanou potravou.

Proti octomilkám je s oblibou pořizována například masožravá Rosnatka, která vyjde na cca 200 Kč. A vypadá opravdu krásně.

Nyní už víte, jak zlikvidovat octomilky s úspěchem, tak hurá do toho.

Mohlo by se vám líbit:

Podlahové topení je komfortní, ale má i nevýhody

3 tipy, jak si poradit s výběrem cihel pro stavbu

Zateplení domu se vyplatí po finanční i praktické stránce

Opravdu nenáročný bazén? Jeden bychom pro vás měli!

Plovoucí podlahy se hodí do každého interiéru

Moderní nábytek do obývacího pokoje