Spóry řas, mechů a lišejníků k nám přilétají s větrem i ze vzdálených koutů přírody a s oblibou se usazují kolem domu hlavně v místech, kde je stín a vlhkost. Pokud se objeví taková nežádoucí zeleň na schodech, terasách, balkonech nebo chodnících, můžeme si s ní poradit sami.

Použijeme k tomu hrubé koště, špachtli nebo kartáč. Na odolné povrchy je ideální ocelový kartáč, na citlivější je lepší použít měkčí alternativu, jako je mosazný nebo nylonový kartáč. Za osvědčený domácí prostředek platí soda (uhličitan sodný). Optimální kombinace je polévková lžíce prášku na litr vody. Odolávající zbytky nakonec opláchneme vodou a odtrhneme hrubým kartáčem. Důležité je provádět generální úklid v den, kdy neprší.

 

Na větší plochy lze použít technické prostředky, ideálně například vysokotlaký čistič. Pokud jej nevlastníte, můžete si jej vypůjčit ve stavebninách nebo v půjčovně nářadí. Nepostačí-li samotný tlak vody, lze použít biocidní přísady, působící proti nežádoucím mikroorganismům.

Pozor na zelené chodníky

Pokud se na cestách a terasách usadí řasy, mechy a lišejníky, není to zdaleka jen problém jejich nevábného vzhledu. Vzniká totiž akutní nebezpečí uklouznutí, zejména za deště nebo v zimním období. Proto platí zásada podchytit problém už v začátku a vše důkladně okartáčovat. Pravidelným odstraňováním zeleného porostu mezi dlaždicemi (kartáčem nebo škrabkou na spáry) docílíme toho, aby se nežádoucí porost vůbec nezačal šířit. Na velké plochy lze samozřejmě využít vysokotlaký čistitič. Také zde stojí za pokus použít nejdříve sodu a teprve v případě neúspěchu sáhnout po biocidních přípravcích.

 

Dřevěné terasy

To je nejtvrdší oříšek. Hlavní je mít na zřeteli, že dřevo potřebuje hodně vzduchu, aby mohlo rychle proschnout. Výhodná je co nejsilnější vrstva štěrku, na kterou přijde sokl s co nejmenší dosedací plochou.

Rada na závěr

Stejně jako u fasády a střechy podporují růst zelených povlaků na cestách, chodnících, balkónech a terasách převislé rostliny a nedostatečný odtok dešťové vody. Zajistit volný výhled na riziková a postižená místa tak v boji s řasami, mechy a lišejníky znamená poloviční vítězství.

Přečtěte si také: Renovace dlažby / Jak zničit plevel

Mohlo by se vám líbit:

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky

V Praze 10 roste osobitý rezidenční projekt Malešický háj

Obdélníkové bazény jsou moderní a velice žádané

Lokální rekuperace a kde ji použít?

Vyvracíme 4 mýty o zelených střechách

Španělská dlažba – vskutku netradiční dlažba do interiéru i exteriéru