Jak a čím natřít dřevěný plot, případně plot drátěný a plechový? To zjistíte v tomto článku. 

Obsah: Dřevěný plot • Drátěný plot • Plechový plot

 

Čím natřít dřevěný plot?

Dřevo je patrně nejnáchylnější na rychlé stárnutí. Škodí mu zejména vlhko, ale také dřevokazný hmyz a jiné choroby. Chceme-li natřít starý plot, musíme dřevo nejprve zbavit nánosů mechu a jiných nečistot a hlavně starých nátěrů. Použít lze chemická rozpouštědla barev, horkovzdušnou pistoli nebo elektrický hoblík. Teprve až staré nátěry odstraníme, je dřevo schopné přijmout nový nátěr. Tuto fázi vynecháme u nového dřeva.

 

Máme-li plot očištěný, nejprve dřevo naimpregnujeme, čímž jej ochráníme před znehodnocením. Impregnaci bychom měli nechat 24 hodin zaschnout, pak dřevo jemně obrousit. Teprve pak přikročíme k nátěru. Pokud zvolíme klasické barvy na dřevo, je nutné nejprve nanést základní barvu. Pokud je základ kvalitní a dobře drží, budou nám držet i další vrstvy. Další možností jsou lazurovací laky, které se do dřeva vsáknou a nechají vyniknout jeho přirozenou strukturu. Výhodou je, že nátěr můžeme po čase obnovit, aniž bychom museli odstraňovat staré nánosy. Nátěr provádíme nejlépe plochým štětcem, v případě lazury přebytečný lak setřeme suchým hadříkem.

 

Natírání drátěného plotu

Nemáme-li pletivo potažené izolací, musíme počítat s korozí drátů. Je-li poškození většího rozsahu, použijeme k očištění ocelový kartáč nebo ocelový kotouč na vrtačce. Samotné natírání můžeme provádět třemi způsoby. Štětcem, válečkem nebo nástřikem.

Nástřik je možná nejrychlejší, ovšem spotřebujeme více barvy a z druhé strany musíme mít vhodnou zábranu. Válečky se používají stejné, jako při malování interiéru. Nátěr štětcem je patrně nejpracnější a nejdelší, ovšem dostaneme se do všech záhybů a barva nám na plotě déle vydrží.

Máme-li pozinkované pletivo, můžeme natírat nejdříve za dva roky, až pozink zoxiduje. Použít můžeme antikorozní základní barvu a po zaschnutí email nebo nějakou speciální barvu na kov.

 

Natírání plechového plotu

Ocelové ploty nebo garážová vrata trpí povětrnostními vlivy ošetřujeme podobně, jako tomu je u drátěného plotu. Začneme pečlivým očištěním ploch i různých záhybů, pak plech odmastíme a teprve potom přikročíme k nátěru.

 

U větších ploch můžeme použít rychlejší a snadnější metodu nástřiku. U plotu s podezdívkou nezapomeňte podezdívku přikrýt papundeklem nebo igelitem.

Mohlo by se vám líbit:

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě

6 důvodů, proč byste měli zastřešit váš bazén