Jak a čím natřít dřevěný plot, případně plot drátěný a plechový? To zjistíte v tomto článku. 

Obsah: Dřevěný plot • Drátěný plot • Plechový plot

 

Čím natřít dřevěný plot?

Dřevo je patrně nejnáchylnější na rychlé stárnutí. Škodí mu zejména vlhko, ale také dřevokazný hmyz a jiné choroby. Chceme-li natřít starý plot, musíme dřevo nejprve zbavit nánosů mechu a jiných nečistot a hlavně starých nátěrů. Použít lze chemická rozpouštědla barev, horkovzdušnou pistoli nebo elektrický hoblík. Teprve až staré nátěry odstraníme, je dřevo schopné přijmout nový nátěr. Tuto fázi vynecháme u nového dřeva.

 

Máme-li plot očištěný, nejprve dřevo naimpregnujeme, čímž jej ochráníme před znehodnocením. Impregnaci bychom měli nechat 24 hodin zaschnout, pak dřevo jemně obrousit. Teprve pak přikročíme k nátěru. Pokud zvolíme klasické barvy na dřevo, je nutné nejprve nanést základní barvu. Pokud je základ kvalitní a dobře drží, budou nám držet i další vrstvy. Další možností jsou lazurovací laky, které se do dřeva vsáknou a nechají vyniknout jeho přirozenou strukturu. Výhodou je, že nátěr můžeme po čase obnovit, aniž bychom museli odstraňovat staré nánosy. Nátěr provádíme nejlépe plochým štětcem, v případě lazury přebytečný lak setřeme suchým hadříkem.

 

Natírání drátěného plotu

Nemáme-li pletivo potažené izolací, musíme počítat s korozí drátů. Je-li poškození většího rozsahu, použijeme k očištění ocelový kartáč nebo ocelový kotouč na vrtačce. Samotné natírání můžeme provádět třemi způsoby. Štětcem, válečkem nebo nástřikem.

Nástřik je možná nejrychlejší, ovšem spotřebujeme více barvy a z druhé strany musíme mít vhodnou zábranu. Válečky se používají stejné, jako při malování interiéru. Nátěr štětcem je patrně nejpracnější a nejdelší, ovšem dostaneme se do všech záhybů a barva nám na plotě déle vydrží.

Máme-li pozinkované pletivo, můžeme natírat nejdříve za dva roky, až pozink zoxiduje. Použít můžeme antikorozní základní barvu a po zaschnutí email nebo nějakou speciální barvu na kov.

 

Natírání plechového plotu

Ocelové ploty nebo garážová vrata trpí povětrnostními vlivy ošetřujeme podobně, jako tomu je u drátěného plotu. Začneme pečlivým očištěním ploch i různých záhybů, pak plech odmastíme a teprve potom přikročíme k nátěru.

 

U větších ploch můžeme použít rychlejší a snadnější metodu nástřiku. U plotu s podezdívkou nezapomeňte podezdívku přikrýt papundeklem nebo igelitem.

Mohlo by se vám líbit:

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě

6 důvodů, proč byste měli zastřešit váš bazén

Jak velký by měl být váš bazén?

5 geniálních rad, jak se zbavit vos na vaší zahradě + tipy na přípravky proti vosám