Foto: nasejimky.cz

Důvodů, proč byste si měli k domu pořídit nádrž na dešťovou vodu je hned několik. Podívejte se na ně podrobněji.

Ušetříte za pitnou vodu „Dešťovka“ vám ušetří až 50 % výdajů za pitnou vodu v domácnosti. Celková obliba nádrží na dešťovou vodu proto rapidně roste. Vodu zužitkujete na zahradě i v domácnosti. Možná namítnete, že vám stačí zachytávat dešťovku do sudů pod okapem. Nadzemní sudy mají smysl, ale voda z nich se hodí pouze na zalévání. Rychle se totiž kazí. Aby zůstala voda čerstvá a nemnožily se v ní nebezpečné bakterie, je nutné ji skladovat v teplotě pod 16 stupňů. Ideální je proto nádrž na dešťovou vodu, kterou umístíte pod zem. Vodu z nádrže pak použijete v domácnosti na mytí nádobí, sprchování nebo splachování WC.

 

Ministerstvo varuje před plýtváním

Česká republika zažila v posledních letech období sucha. Ministerstvo životního prostředí nezůstalo pozadu a problém s nedostatkem vody začalo aktivně řešit. ČR je podle ministra Brabce dobře připravená na povodně, které pravidelně sužují oblasti v povodí řek, méně už ale zvládá sucho. Jen v Praze se ročně podle Brabce při splachování WC vyplýtvá až 12 miliard litrů pitné vody, což by celé Evropě stačilo na pití po dobu 5 dní. Přitom pitná voda na splachování vůbec není potřeba. Bohatě postačí užitková z nádrže na dešťovou vodu.

 

Dotační program Dešťovka

Ministerstvo připravilo dotační program, který má motivovat všechny majitele bytových a rodinných domků, aby šetřili s vodou a zapracovali na jejím efektivním využití. V druhé vlně programu s názvem „Dešťovka“ vyčlenili úředníci 200 milionů korun na nádrže na dešťovou vodu. Projekt odstartoval v létě. Nádrže jsou stále oblíbenějším řešením, jak efektivně hospodařit s vodou.

 

Jakou nádrž na dešťovku zvolit?

O vhodném typu nádrže se můžete poradit s odborníky na stránkách Nasejimky.cz. Každý typ má totiž svá specifika. Kvalitní nádrž obdržíte v polypropylenovém provedení, které zaručuje dlouhou životnost a nepropustnost.

  • Samonosné jímky na vodu lze usadit v místech bez spodních vod nebo jílu.
  • Dvouplášťové jímky na vodu se hodí do míst s jílovitým podložím a spodními vodami.
  • Nádrže k obetonování najdou své uplatnění v náročnějších terénech.

Kvůli klimatickým podmínkám bude období sucha stále častějším problémem. Zachytáváním dešťové vody se stanete částečně nezávislými na dodávkách pitné vody a budete efektivnější při jejím využití.

Mohlo by se vám líbit:

Originální dům? Navržený od stavebního architekta!

Výhody kuchyně na míru

Systémy větrání s rekuperací Zehnder pomáhají plnit směrnici NZEB

Čím se řídit při výběru povlečení?

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu

Větrání s rekuperací při rekonstrukci bytu