Morče je po křečkovi nejoblíbenější hlodavčí mazlíček. Proč? Je nenáročné na péči, a tedy vhodné i pro začátečníky a děti.

Obsah: Proč chovat morče Klec pro morče • Vybavení • Krmení • Fotogalerie

Proč chovat morče – a kolik?

Dalším důvodem, kromě nenáročné péče, díky níž je vhodné pro začátečníky, proč je chov morčat tak populární, jsou nízké náklady a fakt, že morče může být vaším domácím mazlíčkem až osm let.

Morče je stejně jako Osmák degu velmi společenské, vyžaduje dostatek pozornosti, v ideálním případě chov v páru nebo rovnou celé skupině pouze s jedním samcem. V případě dvou a více samců ve stejné kleci respektive skupině totiž může docházet k vzájemným konfliktům, které mohou vyústit ve vážná zranění.

Klec pro morče

Pro jedno morče je dostačující klec o rozměrech 80x50x40 cm, pro pár 120x70x40 cm.

Platí však, že čím větší klec, tím lépe. Morče by mělo mít také možnost se alespoň jednou za den proběhnout i mimo klec. Doporučujeme pro tyto účely vždy ohradit větší prostor v pokoji/na zahradě a do něj morče vpustit.

Chov v akváriu či teráriu je nevhodný.

Vybavení

Nezbytnou součástí každé klece pro morče je miska na potravu, dostatečně těžká na to, aby ji morče nepřevrhlo, a napáječka na vodu. Ideálně model s kuličkou, který zabrání odkapávání vody a následnému zmáčení podestýlky.

Právě ve volbě podestýlky pak začínající chovatelé často chybují, používají piliny, které jsou však pro tyto účely naprosto nevhodné, protože jsou prašné a hrozí, že je morče vdechne.

Nevhodné, a zároveň neestetické je vystlání dna klece pouze novinami, obsahují totiž barviva a další pro zvíře potencionálně škodlivé složky – morčata je mohou okusovat a způsobit si zdravotní obtíže. Nejlepší volbou jsou hobliny nebo dřevěné pelety.

Krmení morčat

Morčata krmíme 1-2x denně, nejlépe ve stanovený čas. Potrava se skládá ze sena, kousků jablek nebo banánu či mrkve, zeleného krmení v podobě trávy, pampelišek nebo jitrocele.

 

Morčata – fotogalerie

Mohlo by se vám líbit:

Pořiďte si vlastní bazén a připravte se tak na horké léto

Multifunkční skladový kontejner využijete pro osobní i firemní účely

O tyto 4 chlupaté domácí mazlíčky se zvládne postarat i začátečník

Máte doma kočku? Kočičí škrabadlo zachrání váš nábytek a nejen to…

[SERIÁL] Jména pro koně – 3. díl: kompletní seznam

[SERIÁL] Jména pro koně – 2. díl: Jména pro hřebce