Do rekonstrukce se dříve či později pouští snad každý majitel nemovitosti. Mnozí vlastně ani nemají na výběr. Buď o pomoc volá jejich už několik dekád pamatující stávající bydlení, nebo si z finančních důvodů, které jim neumožňují koupi bytu či domu nového, pořizují nemovitost starší. A ta se, chtějí-li žít podle standardů 21. století, bez náležitých úprav zkrátka neobejde.


Každá rekonstrukce, obzvláště kvalitně provedená, ovšem něco stojí. Její rozpočet rozhodně doporučujeme zadat profesionálům z oboru. Laické odhady se s realitou mohou odlišovat i v řádu stovek tisíc. Plánování a pokud možno co nejlepší odhad nákladů je v tomto ohledu sázkou na jistotu. Asi nebudete stát o to dostat se do situace, že rekonstrukcí budete muset v její polovině zastavit kvůli nedostatku financí.

Dobře plánujte

V první řadě se rozhodněte, jaké úpravy do rekonstrukce svého bydlení zahrnete. V případě rodinných domů se většinou rekonstruuje střecha, podlahy, zatepluje se fasáda domu, vyměňují se okna i dveře. Je opravdu nutné podstoupit všechny tyto úpravy?

Nezapomeňte na stavební povolení!

Nejste-li vázáni rozpočtem, proč ne? Počítáte-li ovšem každou korunu, zaměřte se jen ty nezbytné a popřípadě je provádějte postupně. A pozor, před jejich zahájením neopomeňte si vyřídit stavební povolení či ohlášení. Případné pokuty by vám rozpočet mohly navýšit, v horším případě proces úprav zastavit.

Vezměte si půjčku

Z úspor rekonstrukci v plné výši dnes financuje opravdu málokdo. Většina lidí při této příležitosti spíše žádá o bankovní úvěr. Na výběr máte hned několik produktů. Doslova na míru rekonstrukcím je ušita půjčka na rekonstrukci, již má ve svém portfoliu většina bankovních institucí – u některých se možná setkáte s názvem půjčka bez ručitele. Jedná se ovšem o stejný úvěrový produkt, který většinou bývá poskytován za velmi výhodných podmínek, kterých je škoda nevyužít.

Úvěr ze stavebního spoření

Cest k financím je ovšem mnohem víc. Máte-li uzavřené stavební spoření, máte možnost po dvou letech spoření a naspoření minimálně čtvrtiny cílové částky zažádat o úvěr ze stavebního spoření s velmi nízkou úrokovou sazbou a možností rozložit si splátky až na 15 let.

Využijte úvěrovou kalkulačku

I za účelem rekonstrukce ovšem můžete zažádat o hypoúvěr, což je klasická hypotéka. K jejímu orientačnímu výpočtu vám poslouží například praktická úvěrová kalkulačka, kterou najdete například na stránkách Modré pyramidy. Do ní jednoduše zadáte finanční obnos, o nějž byste měli zájem, dobu jejího splácení a dobu platnosti úrokové sazby a hned budete vědět, s jakou částkou měsíčně se budete muset rozloučit.

Obraťte se na finančního poradce

A pro ty, kteří se v nabídce všech bankovních produktů trochu ztrácejí, tu je zkušený finanční poradce. Ten vás nejenže náležitě zasvětí, ale také vám nabídne ten nejvýhodnější bankovní produkt, jež maximálně vyjde vstříc vašem vašim potřebám.

Mohlo by se vám líbit:

Originální dům? Navržený od stavebního architekta!

Výhody kuchyně na míru

Systémy větrání s rekuperací Zehnder pomáhají plnit směrnici NZEB

Čím se řídit při výběru povlečení?

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu

Větrání s rekuperací při rekonstrukci bytu