Mandelika bramborová obrázek

Mandelinka bramborová je noční můra každého pěstitele brambor. Ať už s malým záhonkem či velkým polem. Boj s ní je mnohdy bojem s větrnými mlýny, přesto je pár způsobů, jak na mandelinku bramborovou vyzrát. Které to jsou?

Obsah: PrevenceZpůsoby likvidace | Jaký postřik? | Přehled postřiků | Babské rady

Prevence je nejdůležitější

Mandelinkám se nejvíce daří v teplejších oblastech, proto se také hojně vyskytuje na jižní a jihovýchodní Moravě.

Optimální je proto zvážit, zda se vám s ohledem na místní klimatické podmínky a tedy vyšší či nižší riziko výskytu mandelinek vyplatí brambory pěstovat.

Pokud se do pěstování brambor na vlastním záhonku přeci jen pustíte, nejúčinnějším způsobem je jednoduše nepěstovat je na stejném místě několik sezón po sobě.

Ideální jsou i víceleté pauzy mezi jednotlivými sadbami. V opačném případě se životní podmínky pro mandelinky bramborové v daném místě výrazně zlepšují, takže se boji s nimi nevyhnete.

 

Způsoby likvidace mandelinky bramborové

1) Hezky postaru – ručně

Na menším záhonku je nejjistějším způsobem, jak uchránit brambory před nájezdem mandelinky bramborové ruční vysbírání nalezených dospělců dříve, než nakladou vajíčka (jediná samička jich dokáže naklást až 500).

Proto je vhodné, když budete alespoň jednou týdně provádět kontrolu záhonu a nalezené dospělce posbíráte, naházíte a následně uzavřete do sklenice s vodou.

Totéž ideálně proveďte s celými listy v případě, že se na nich nacházejí larvy/vajíčka mandelinky. Případně larvy rozmačkejte.

2) Použijte přípravek – jaký postřik na mandelinku bramborovou použít?

Toť otázka.

Mandelinka bramborová si totiž dokáže rychle vypěstovat odolnost prakticky na jakoukoliv – tedy nejen chemickou – látku.

V České republice se můžete setkat s více jak 25 dostupnými pesticidy na mandelinky. Včetně několika ekologických přípravků, jejichž látka je extrahována z přírodních zdrojů.

Jejich účinnost se kvůli zmíněné schopnosti mandelinek vybudovat si rezistenci značně liší. I z tohoto důvodu má značný vliv na to, jestli postřik na mandelinky zabere, nebo ne, například lokalita.

Nacházíte-li se v oblasti kde je výskyt mendelinky bramborové, ale i hojnost pěstování brambor obecně nižší, případně mimo bramborářskou oblast, či je daná lokalita chladnější, bývá účinnost vyšší.

Naopak nacházíte-li se v takzvané bramborářské oblasti s nespočtem bramborových polí, kde jsou díky jejich rozloze pravidelné postřiky nutností, jejich účinnost v celé lokalitě dramaticky klesá.

 

Komerční postřiky na brambory proti mandelinkám

Na zahradách s menšími bramborovými záhonky jsou nejrozšířenější tyto 3 přípravky proti mandelinkám:

NeemAzal – T/S50ml – biologický insektcid proti mandelinkám a jiným savým a žravým škůdcům. Účinnou složku tvoří výtažek ze semen rostliny Azadirachta indica. Působení látky.

Cena: cca 200 Kč

 

Spintor6-50 ml – přírodní insekticid, jehož účinnou látku tvoří spinosad, která se získává fermentací bakterií Saccharopolyspora spinosa běžně se vyskytující v půdě.

Cena: cca 60 až 200 Kč

Mospilan 20 SP3×2,4 g – Systémově účinný insekticid určený k hubení zejména mandelinky bramborové, ale také likvidace mšic…

Cena: cca 60 Kč

Dále například Samuraj, Biolit Agrion Delta

 

Doporučení a zásady aplikace postřiků na mandelinky

1) Obecně je vhodné provádět aplikaci v brzkých ranních hodinách, kdy je ještě poměrně chladno (teploty nad 22 stupňů a přímé slunce účinnost přípravku výrazně snižují). Největší efekt pak mají přípravky zpravidla, když jsou mandelinky ještě ve fázi larev.

2) Pro co nejvyšší účinek a zároveň bezpečnost postupujte při aplikaci přesně podle instrukcí výrobce k danému přípravku.

3) Zároveň je vhodné kvůli již zmíněné schopnosti vybudování rezistence mandelinek vůči látkám, jimž jsou vystavovány, střídat různé přípravky a nepoužívat stále tentýž. Každý by měl mít rozdílnou účinnou složku.

4) A především dodržujte ochrannou lhůtu (dobu, po kterou nelze ošetřené brambory či jiné plodiny od aplikace přípravku sklízet/konzumovat)

 

K odehnání a hubení mandelinky bramborové můžete použít i babské rady

Lidová moudrost praví, že mandelinkám příliš nevoní křen, takže jej můžete zkusit vysadit po pár kusech mezi brambory a možná se vašemu políčku s radostí vyhnou.

Případně vyzkoušejte výluh z kopřiv:

  • Vezměte asi 10-12 kopřiv
  • Dejte do 10litrového kýble a zalijte vodou
  • Vyčkejte 5-10 dní a přes sítko slijte výluh do rozstřikovače
  • Postříkejte napadené brambory

Během dne či dvou by měly mandelinky prchnout od dům dál.

Mohlo by se vám líbit:

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě