malá kuchyně v bytě

Malé kuchyně nejsou problémem jen bytů, ale také mnoha domácností rodinných domů, proto přinášíme praktické a hlavně jednoduše zrealizovatelné tipy, jak ušetřit místo a dostat tak z malé kuchyně i více úložného prostoru.

 

7 tipů pro malé kuchyně:

Držáky na pánve

Je to prosté, ale i tak by byla škoda držák pánví nezmínit. Sám je poměrně skladný. Schovaný na dvířkách nebo stěně kuchyňské skříňky nikomu nepřekáží, a přitom ušetří tolik cenného prostoru, že se do stejné skříňky vejde i dvojnásobek toho, co dříve.

Stojan na hrnky

Další jednoduchý doplněk za pár stovek, který vám ušetří překvapivě hodně místa. A navíc se na stojan s hrnky pěkně kouká – perfektní pokud rádi kombinujete praktičnost s elegancí. Držáky jsou nejčastěji dostupné ve formě nosné tyče s postranními výstupky na zavěšení, vznikne tak jakýsi “hrníčkostrom”. Ale také v prostorově ještě úspornější variantě, kdy se skládají šálky do sloupce jeden na druhý.

Držák na role

Papírové kuchyňské ubrousky a pečicí papír jsou užitečné, ale také mohou občas překážet, případně se hůře hledají pokud nemají své stálé místo. Nástěnný držák na role je perfektní pomocník. Dostupný ve stovkách designů a barevných variant, takže se dá perfektně sladit se stávající podobou kuchyně.

Polička na kořenky

Pokud skladujete koření ve skříňkách kuchyňské linky, ale potřebovali byste je uvolnit pro jiné použití a nevíte, kam s kořením, zkuste je dát do nástěnné poličky na kořenky. Ty nejlevnější pořídíte už cca za stovku, ty hezčí a více propracované pak zhruba za trojnásobek.

Dóza na potraviny

Pokud běžně skladujete ingredience na vaření anebo jen chipsy, tyčinky a další laskominy v obalech, v kterých jste je zakoupili, nejspíše jste si všimli, že ve větším množství zabírají dost prostoru i tehdy, jsou-li třeba už poloprázdné. Hůře se v nich orientuje a mají tendenci padat na zem… Použitím kuchyňské dózy na potraviny získáte daleko lepší přehled o tom, kde co je. Najednou se do stejného prostoru vejde více věcí. A ke všemu hezky vypadají. Klasickou dózu o objemu 2 litrů přitom pořídíte jen za 50-100 Kč.

Přečtěte si také, jak na: venkovní kuchyně

Držák na víno

Proč skladovat víno ve skříňce nebo dokonce na podlaze v kuchyni, když je tu od toho držák či stojan na víno. Dražší modely kombinují držák na víno s držákem na skleničky. Pro maximální úsporu je ideální nástěnný držák, případně s možností uchycení zespoda k lince. Celé kuchyni navíc dodá šmrnc. Opravdu pěkné držáky na víno přitom koupíte už za 300-1000 Kč.

Zásobník na igelitové sáčky

Igelitové sáčky jsou poměrně malé, ale každý, kdo jich má doma větší množství ví, (a že se nasbírají rychle a tak nějak samy) že zabírají doslova mraky prostoru. Zásobník na igelitové sáčky vám tento prostor ušetří. A ještě vám pomůže se v nich lépe vyznat a rychleji tak mezi nimi najít takový, který by se zrovna hodil. A dá se pořídit už za cenu kolem 50 Kč.

Malá kuchyně se dá tedy “nafouknout” celkem snadno i bez velkých změn a za pár korun.

Již brzy si budete moci přečíst pokračování, tentokrát zaměřené na to, jak se dá malá kuchyň zvětšit vhodnou volbou nábytku a rozsáhlejšími změnami.

Přečtěte si také: jak vyčistit troubu

Mohlo by se vám líbit:

Toužili jsme po vlastní chatě a tak jsme si na ni vzali americkou hypotéku, píše František z Liberce

Spotřeba vody v ČR neustále roste. Jak zajistit úspory pitné vody v domácnosti, aby vás to neomezilo?

PVC podlaha slaví návrat. Jaké má výhody a nevýhody?

Originální dům? Navržený od stavebního architekta!

Výhody kuchyně na míru

Systémy větrání s rekuperací Zehnder pomáhají plnit směrnici NZEB